zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sanace Transporty v Chrudimi byla úspěšná, ukázal monitoring

26.01.2016
Sanace, staré zátěže
Sanace Transporty v Chrudimi byla úspěšná, ukázal monitoring

Sanovaný areál bývalé Transporty v Chrudimi vykazuje podlimitní hodnoty škodlivých látek. Prokázal to první monitoring. ČTK to dnes řekl starosta Petr Řezníček. Vyčištění areálu za 167 milionů korun skončilo předloni. Strojírny vyráběly dopravní zařízení a v roce 1998 zkrachovaly.

Pravidelný monitoring potrvá do roku 2019, město musí splnit dotační podmínky EU. "Koncentrace sledovaných škodlivin byly oproti roku 2014 nižší, u některých látek dokonce výrazně nižší," řekl Řezníček.

Transporta měla více než stoletou tradici, vyráběla zejména výtahy, eskalátory a pásové dopravníky. Na počátku 90. let firma zaměstnávala přes 4000 lidí a měla obrat více než dvě miliardy korun. Na sklonku tisíciletí zkrachovala.

Město získalo dotace a s pomocí peněz Pardubického kraje areál začalo sanovat v roce 2013, zhruba v polovině předloňského roku práce skončily. Bylo nutné některé staré objekty zbourat a odtěžit zeminu znečištěnou těkavými uhlovodíky až do hloubky sedmi metrů. Další pětimetrová vrstva se čistila chemicky. Znečištění chlorovanými uhlovodíky ze zamořeného areálu představovalo nebezpečí i pro zdroje podzemní vody u nedalekých Medlešic a Dřenic.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
27
5. 2021
27-28.5.2021 - Konference
ONLINE
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí