zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová tarifní struktura ztíží plnění českého cíle pro energetickou účinnost

29.01.2016
Energie
Nová tarifní struktura ztíží plnění českého cíle pro energetickou účinnost

Nová tarifní struktura, pokud by začala v roce 2017 platit, se může obrátit proti energetickým firmám. Česká republika má svými politikami dosáhnout úspor energie ve výši 48 PJ do roku 2020. Pokud nebude na cestě k jeho dosažení, může povinnost spadnout na energetické firmy. A nápad ERÚ v podstatě demotivuje k úsporám energie, což dosažení cíle ze strany státu ztíží.

Nový systém placení elektřiny, který připravil Energetický regulační úřad (ERÚ) počítá s tím, že velká část plateb za energii se bude odvíjet od velikosti jističe, nikoliv od spotřeby. To ale podle aliance Šance pro budovy dopadne na domácnosti a firmy, které elektřinou spoří. S vymizením ekonomické motivace se pak může zvrátit i mírně klesající trend české spotřeby.

Národní akční plán pro energetickou účinnost z dubna 2014 počítá s tím, že Česká republika naplní národní cíl pro energetickou účinnost tzv. alternativním schématem, tedy zejména programy podpory úspor energie v budovách a průmyslu. Pokud se ale ukáže, že do roku 2017 není na cestě k jeho naplnění, dokument říká, že v ten moment se zváží zavedení povinnosti na energetické firmy.

,,Pokud bude velká část plateb za elektřinu záviset na velikosti jističe a ne spotřebovaných kilowatthodinách, budou znevýhodněné domácnosti a firmy, které se rozhodly energii spořit. Věřím, že ERÚ jen vypustilo balónek a sonduje reakci trhu. Proto se také Šance pro budovy, jako aliance asociací realizujících úspory energie v budovách, přidává k výtkám ostatních subjektů," říká Petr Holub, ředitel aliance.

,,Úspora v budovách nemusí být jen na teple, ale také na elektřině. Úsporné spotřebiče a jejich chytré řízení může uspořit až 30 % elektřiny v běžné budově. Je potřeba spotřebitele motivovat k úsporám energie a poskytnout jim možnost se rozhodovat, kdy a za jakých podmínek budou energie spotřebovávat. Inteligentní sítě, motivace k úsporám a technologie řízení spotřeby jsou podle mého názoru tou správnou kombinací, kam by se naše energetika měla vyvíjet a zajistit distributorům kýženou vyrovnanost a předvídatelnost v síti.," doplňuje Jaroslav Žlábek, generální ředitel Schneider Electric v České republice.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí