Pátek, 19. dubna 2024

Nová tarifní struktura ztíží plnění českého cíle pro energetickou účinnost

Nová tarifní struktura ztíží plnění českého cíle pro energetickou účinnost

Nová tarifní struktura, pokud by začala v roce 2017 platit, se může obrátit proti energetickým firmám. Česká republika má svými politikami dosáhnout úspor energie ve výši 48 PJ do roku 2020. Pokud nebude na cestě k jeho dosažení, může povinnost spadnout na energetické firmy. A nápad ERÚ v podstatě demotivuje k úsporám energie, což dosažení cíle ze strany státu ztíží.

Nový systém placení elektřiny, který připravil Energetický regulační úřad (ERÚ) počítá s tím, že velká část plateb za energii se bude odvíjet od velikosti jističe, nikoliv od spotřeby. To ale podle aliance Šance pro budovy dopadne na domácnosti a firmy, které elektřinou spoří. S vymizením ekonomické motivace se pak může zvrátit i mírně klesající trend české spotřeby.

Národní akční plán pro energetickou účinnost z dubna 2014 počítá s tím, že Česká republika naplní národní cíl pro energetickou účinnost tzv. alternativním schématem, tedy zejména programy podpory úspor energie v budovách a průmyslu. Pokud se ale ukáže, že do roku 2017 není na cestě k jeho naplnění, dokument říká, že v ten moment se zváží zavedení povinnosti na energetické firmy.

,,Pokud bude velká část plateb za elektřinu záviset na velikosti jističe a ne spotřebovaných kilowatthodinách, budou znevýhodněné domácnosti a firmy, které se rozhodly energii spořit. Věřím, že ERÚ jen vypustilo balónek a sonduje reakci trhu. Proto se také Šance pro budovy, jako aliance asociací realizujících úspory energie v budovách, přidává k výtkám ostatních subjektů," říká Petr Holub, ředitel aliance.

,,Úspora v budovách nemusí být jen na teple, ale také na elektřině. Úsporné spotřebiče a jejich chytré řízení může uspořit až 30 % elektřiny v běžné budově. Je potřeba spotřebitele motivovat k úsporám energie a poskytnout jim možnost se rozhodovat, kdy a za jakých podmínek budou energie spotřebovávat. Inteligentní sítě, motivace k úsporám a technologie řízení spotřeby jsou podle mého názoru tou správnou kombinací, kam by se naše energetika měla vyvíjet a zajistit distributorům kýženou vyrovnanost a předvídatelnost v síti.," doplňuje Jaroslav Žlábek, generální ředitel Schneider Electric v České republice.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů