zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Společnosti Perena Liberec s.r.o. byla uložena výchovná pokuta padesát tisíc korun

05.02.2016
Odpady
Šlendryján
Společnosti Perena Liberec s.r.o. byla uložena výchovná pokuta padesát tisíc korun

Pokutu padesát tisíc korun uložila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Liberci společnosti Perena Liberec s.r.o. Firma provozovala své mobilní zařízení k využívání - třídění a recyklaci stavebních odpadů ve své provozovně v Liberci - Krásná Studánka na jiném místě, než jí dovoloval platný souhlas k provozu zařízení vydaný Krajským úřadem Libereckého kraje.

Při šetření podnětu občanů na provoz zařízení bylo mobilní zařízení Finlay 693 Supertruck pro třídění stavebních odpadů umístěno asi 90 m od povoleného stanoviště. Tímto chtěl provozovatel zařízení, podle jeho sdělení, zamezit další prašnosti a hluku a zkrátit přepravu od tohoto zařízení k deponii přetříděného materiálu. Tuto argumentaci však nemohli inspektoři ČIŽP přijmout, protože jednou z podmínek souhlasu k provozu mobilního zařízení bylo přesné umístění zařízení, které vyplynulo z hlukové studie provedené hygienickou stanicí s ohledem na okolní bytovou zástavbu. Navíc místo uvedené deponie materiálu nebylo podle příslušné legislativy povoleno.

,,Při stanovení výše pokuty jsme vzali v úvahu relativně nízkou závažnost ohrožení životního prostředí a to, že společnost ihned po kontrole zahájila kroky k odstranění nevyhovujícího stavu. Na druhé straně se však jedná o hlučný a prašný provoz, který byl v minulosti předmětem stížností občanů. Inspektoři už dříve kontrolovali a s provozovatelem několikrát projednávali nutnost dodržení vydaných podmínek, včetně umístění zařízení," řekla Hana Kolářová, ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP v Liberci.

Při řešení případu spolupracovali inspektoři i s ostatními orgány státní správy (Stavebním úřadem, Krajskou hygienickou stanicí, odborem životního prostředí Magistrátu Města Liberec a s Krajským úřadem Libereckého kraje). Projednáván byl především další postup a opatření týkající se hlavně změny provozního řádu předmětného zařízení tak, aby jeho provoz byl v souladu s legislativou.

P9102147.jpg

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí