zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na jaře začne geologický průzkum Pošumaví kvůli úložišti

06.02.2016
Odpady
Atomová energie
Geologie
Na jaře začne geologický průzkum Pošumaví kvůli úložišti

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zahájí na jaře geologický průzkum lokality Březový potok u Horažďovic, která je jako jedna ze sedmi v ČR vytipovaná pro plánovanou stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu. Metody geologicko-průzkumných prací pro první etapu průzkumů představí geologové a další zástupci SÚRAO v pátek 5. února od 16:00 v horažďovickém hotelu Prácheň, řekla dnes ČTK Nikol Novotná z tiskového oddělení SÚRAO.

Starostové pošumavských vesnic Pačejov, Olšany, Chanovice, Kvášňovice, Velký Bor, Maňovice a města Horažďovice už od roku 2003 protestují proti průzkumu i zvažované stavbě, která má v podzemí zabrat plochu 307 hektarů a na povrchu 30 hektarů.

"První etapa geologických průzkumů zahrnuje jen povrchová a přípovrchová měření a odběry vzorků pomocí ručního nářadí. Nijak neovlivní běžný chod obcí ani životní prostředí. Získané informace poslouží k vyhodnocení vhodnosti vybraných lokalit a jejich zúžení pro další etapu průzkumu," řekla Ivana Škvorová ze SÚRAO.

Koncem ledna zaslaly obce z Pošumaví dopis poslancům. Žádají v něm, aby bylo trvalé ukládání radioaktivních odpadů pod zem vyjmuto z projednávané novely atomového zákona. V polovině ledna vrátily obce SÚRAO přes 10,5 milionu Kč, které v prosinci dostaly na letošek jako kompenzaci za průzkum; peníze označily za úplatek. Už v říjnu podaly žalobu na stát kvůli tomu, že povolil průzkum území.

"Pro občany pořádáme interaktivní expozici o geologicko-průzkumných pracích, které se letos na jaře v lokalitě rozběhnou," řekla Škvorová. SÚRAO v pátek představí hydrogeologický a geofyzikální průzkum. Lidé uvidí geologické nářadí a pomůcky, vzorky hornin ze všech uvažovaných lokalit, geologické mapy a 3D modely. SÚRAO zorganizovalo pro občany všech dotčených obcí svoz i odvoz mikrobusy.

Podle obcí jednají státní instituce s lidmi přehlíživě a direktivně. Chtějí, aby se o úložišti, kde má být odpad desetitisíce let, hovořilo s ostatními zeměmi EU tak, aby se našlo společné řešení na neosídleném území. "Pohybujeme se 15 let v kruhu. Nejsou plně definována kritéria technická a geologická, ale i sociální, etická, ekologická, společenská a lidská," řekl starosta Chanovic Petr Klásek. Umístění úložiště má být jasné do roku 2025, zprovoznění se plánuje v roce 2065.

Václav Prokš

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
29
11. 2019
29.11.2019 - Seminář, školení
13
12. 2019
13.12.2019 - Seminář, školení
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí