zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Školy v Olomouckém kraji soutěžily ve sběru elektra, vyhráli žáci z Litovle a studenti ze Šumperka

12.02.2016
Zpětný odběr
Školy v Olomouckém kraji soutěžily ve sběru elektra, vyhráli žáci z Litovle a studenti ze Šumperka

Více než 38 kilogramů vysloužilých elektrospotřebičů na jednoho žáka dokázali v loňském roce vysbírat v Základní a mateřské škole Litovel-Nasobůrky. Škola tohoto výsledku dosáhla v rámci Podzimní sběrové kampaně, která byla součástí školního recyklačního programu Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět.

,,Naši žáci a jejich rodiče se do sběru vrhli opravdu s vervou,"chválí ředitelka školy Jana Nakládalová. Už první zapojení do projektu v roce 2010 vyneslo škole 3. místo v celém Olomouckém kraji. Tehdy se jí podařilo vysbírat celkem 534 kg elektrozařízení. Loni už to bylo dohromady 613 kilogramů.

Na 2. místě skončila Základní škola a Mateřská škola Hrabišín, třetí se umístila Základní škola a Mateřská škola Štarnov.

V samostatné kategorii soutěžily školy s více než 300 žáky a studenty. Mezi nimi zvítězilaStřední škola železniční, technická a služeb Šumperk s 446 kg vysbíraných spotřebičů.

Do Podzimní sběrové kampaně se v celé České republice zapojilo 770 škol, pro přepravu vysbíraných spotřebičů do recyklačních zařízení bylo uskutečněno 784 svozů.,,Celkem bylo taktosvezeno více než 160 tun starého elektra, z toho připadalo87,4 tun na drobné spotřebiče," informuje Jan Marxt z kolektivního systému pro sběr a recyklaci spotřebičů ELEKTROWIN. Ten se k Recyklohraní připojil v roce 2012 s projektem pro školy Ukliďme si svět. Od té doby se to jmenuje Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět!

,,Cílem projektu Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět je prohloubit znalosti žáků v oblasti třídění a recyklace odpadů a umožnit jim osobní zkušenost se zpětným odběrem baterií a použitých drobných elektrozařízení," připomíná jeho manažerka Hana Ansorgová.

Vysloužilé spotřebiče se v ČR systematicky sbírají a recyklují od roku 2005. Ročně se jich ve zpracovatelských zařízeních sejde přes 50 000 tun, každý z obyvatel tedy odevzdá více než pět kilo elektra.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí