zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Komentář ministra Brabce ke včerejší schůzce s hejtmanem Libereckého kraje

18.02.2016
Obecné
Komentář ministra Brabce ke včerejší schůzce s hejtmanem Libereckého kraje

Ministr životního prostředí Richard Brabec se dnes setkal s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou, aby prodiskutovali kroky, které doposud kraj podnikl směrem k polské straně v několika aktuálních kauzách, které se řeší na česko-polských hranicích, konkrétně v Libereckém kraji, a společně se domluvili na dalším postupu směrem k polským úřadům.

Ministr životního prostředí se totiž ve čtvrtek setká se svým polským protějškem, se kterým chce řešit právě tyto sporné body, které ohrožují kvalitu života lidí na české straně hranic. Jedná se zejména o plánované rozšíření těžby hnědého uhlí na dole Turów v těsné blízkosti česko-polských hranic a o aktuální problém se skleníky firmy Citronex, které v Jizerských horách oslňují noční oblohu.

"V žádném případě nedovolíme, aby došlo k ohrožení kvality života našich občanů kroky realizovanými na polské straně hranic. Ačkoliv se jedná o aktivity na území Polska, hrozí zde totiž zcela reálné nebezpečí významných negativních dopadů na život českých občanů, a budeme proto požadovat po polské straně jasné informace o již realizovaných krocích i plánovaných opatřeních. Nesmíme dopustit, aby došlo k rozžíření těžby, aniž by byla České republice představena technická opatření zabraňující dalšímu úbytku vody na české straně, popř. jasné záruky kompenzací, pokud by bylo takový úbytek nutno v budoucnu řešit náhradními zdroji. V případě skleníků soukromého majitele na polské straně se budeme snažit s Polskem jednat o vstřícném řešení v zájmu dobrých sousedských vztahů. V první řadě je nutné v Polsku co nejrychleji jednat se zodpovědnými orgány, což bude účelem mé schůzky s polským ministrem životního prostředí, na které se chci mimo jiné dohodnout na konkrétním časovém harmonogramu, do kdy nám Polsko předá informace a návrh řešení. Věřím, že můj polský resortní kolega pochopí naléhavost situace a dle výsledku jednání následně podnikneme další kroky," komentuje dnešní schůzku ministr životního prostředí Richard Brabec.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí