zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dotaz: Identifikační číslo provozovny

23.02.2016
Odpady
Dotaz: Identifikační číslo provozovny

Dotaz:

Od 01.07.2016 začínají platit Čl. II-přechodná ustanovení, bod 5., zákona č. 223/2015 Sb.. To znamená, že jakožto původci odpadů budeme muset uvádět do hlášení IČZ firmy, které jsme odpad předali. V této souvislosti se na nás obracejí oprávněné firmy a požadují po nás čísla provozoven, ze kterých jim odpad předáváme. Není nám jasné, co je myšleno číslem provozovny, protože nám žádné takové číslo nebylo oficiálně přiděleno. Doposud jsme si čísla provozoven do hlášení určovali sami - jde o šestimístné číslo. Chtěla bych se zeptat, zda to bude možné takto praktikovat i po 30.červnu 2016, nebo zda musí být číslo vícemístné, nebo nám ho musí někdo přidělit a zda máme povinnost toto číslo nahlásit oprávněné firmě?

Odpověď:

Váš dotaz se týká číselného identifikátoru provozovny, tzv. IDENTIFIKAČNÍHO ČÍSLA PROVOZOVNY (IČP), které přiděluje živnostenský úřad jednotlivým provozovnám (v souvislosti se zákonem č. 111/2009 Sb., o základních registrech).

Konkrétně řeší problematiku §17 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání v §17 odst. 6. Identifikační číslo provozovny je desetimístné číslo, které je přidělováno od 1. 7. 2010. Každá provozovna konkrétního podnikatele má své vlastní IČP, to znamená, že v případě, kdy jeden podnikatel má více provozoven, tak každá bude mít své vlastní (odlišné) IČP.

Pokud samostatná provozovna nemá přiděleno identifikační číslo provozovny (jedná se například o činnost stavební firmy - pro stavbu se samozřejmě IČP nevydává) vyplňuje se pak interní číslo provozovny, které si ohlašovatel zvolí sám.

Používání IČP a IČZ (identifikačního čísla zařízení) ve formuláři pro Hlášení o produkci a nakládání s odpady (příloha č. 20 vyhlášky č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady) zavede až připravovaná novela citované vyhlášky, jejíž vyhlášení se opozdilo.

Závěr - od 1. 7. 2016 bude nutné ve formuláři Přílohy č. 20 používat pouze IČP (u původce odpadů, s výjimkou situace, kdy odpad vznikl mimo provozovnu - tedy např. při již zmiňované výstavbě) a IČZ (v případě oprávněné osoby).

Autor: Ing. Petr Šulc

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí