zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

USA vyhrály obchodní spor s Indií ohledně solární energie

29.02.2016
Solární energie
USA vyhrály obchodní spor s Indií ohledně solární energie

Spojené státy vyhrály obchodní spor s Indií kvůli jejímu programu solární energie. Washington si u Světové obchodní organizace (WTO) stěžoval na pravidlo původu některých solárních článků a modulů, které Indie uplatňovala. WTO dnes podle agentury Reuters konstatovala, že požadavek na indický původ těchto zařízení je v rozporu s pravidly WTO o zákazu diskriminace kvůli původu dovozu.

Úřad obchodního zmocněnce USA sdělil, že dnešní verdikt podpoří tvorbu pracovních míst v americkém sektoru obnovitelných zdrojů energie a celosvětově urychlí využívání solární energie.

Indický národní program solární energie měl za cíl zmírnit chronický nedostatek energií v zemi, aniž by znamenal výraznější zátěž pro životní prostředí. Indie má třetí největší ekonomiku v Asii.

Požadavek na domácí původ některých solárních článků a modulů Indie zavedla v roce 2011. Spojené státy tvrdí, že vývoz solárních zařízení z USA do Indie od té doby klesl o 90 procent. V roce 2013 se kvůli solárnímu programu Washington obrátil na WTO.

Proti rozhodnutí je možné se do 60 dnů odvolat. Indičtí činitelé se k verdiktu WTO zatím nevyjádřili.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí