zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Libanonská vláda chce vyřešit krizi s odpadem dočasnými skládkami

15.03.2016
Odpady
Šlendryján
Libanonská vláda chce vyřešit krizi s odpadem dočasnými skládkami

Libanonská vláda dnes oznámila, že nakrátko obnoví provoz v hlavní skládce pro Bejrút a zřídí navíc dvě dočasné skládky. Tyto kroky by podle ní měly pomoci vyřešit krizi kolem odvážení odpadu v hlavním městě. Odpad se v libanonské metropoli hromadí už osm měsíců od doby, co byla uzavřena skládka jižně od Bejrútu. Kvůli situaci v metropoli, která vyvolává obavy o veřejné zdraví, dnes v hlavním městě protestovaly tisíce lidí. Demonstranti požadovali zřízení trvalých, nikoli provizorních zařízení, informovala agentura AP.

Libanonský ministr informací po osmihodinovém jednání kabinetu sdělil, že vláda zřídí dvě skládky a jednu, která byla předmětem sporů, nechá znovu otevřít, ale pouze na dva měsíce, aby pojala tuny nahromaděného odpadu. Dvě nové skládky prý budou fungovat nejméně čtyři roky a do té doby bude nalezeno trvalé řešení nakládaní s odpady. Obyvatele míst v okolí skládek vláda odškodní.

Odpad se vrší od července, kdy obyvatelé zablokovali vjezdy na hlavní skládku pro Bejrút, ležící poblíž jejich vesnic. Skládka byla otevřena v roce 1997 s tím, že hlavnímu městu a několika dalším oblastem bude sloužit jen několik let, než se najde řešení pro celý Libanon. Kapacita byla původně na dva miliony tun odpadu, nyní je v ní už 15 milionů tun. Místní obyvatelé se blokádou snažili docílit toho, aby na skládku nemířily další vozy s odpadem.

Vláda se sice od loňského léta snaží udržet ulice Bejrútu čisté, ale odpad se hromadí na periferii města a podél řeky.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí