zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brno zrevitalizuje za 30 milionů okolí vodního toku Stará Ponávka

15.03.2016
Voda
Urbánní ekologie
 Brno zrevitalizuje za 30 milionů okolí vodního toku Stará Ponávka

Vodní tok Stará Ponávka a jeho okolí v Brně se v příštích letech dočká revitalizace za 30 milionů korun. Součástí projektu budou protipovodňová opatření, ale také vznik cyklostezky a hřišť pro veřejnost, řekl dnes ČTK primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Brno se bude snažit získat dotace.

Město chce také upravit koryto toku. "Okolí Staré Ponávky by mělo sloužit i odpočinku," uvedl Mrázek. Výši nákladů upřesní projektová dokumentace. Město chce u protipovodňových opatření získat z Evropské unie 85 procent nákladů a 60 procent na zeleň. Podle Mrázka by některé práce mohly začít v příštím roce. Celý projekt má být rozdělen do tří etap.

Projekt se zabývá revitalizací území kolem Staré Ponávky s cílem vytvořit podél vodního kanálu, který je dlouhý skoro čtyři kilometry, promenádní a pobytový prostor. Má navrátit místu vzhled říčního nábřeží. Díky revitalizaci bude možné propojit řeky Svitavu a Svratku tak, že to umožní dostat se z centra města různými směry podél vody.

Stará Ponávka, z části takzvaný Svitavský náhon nebo také Mlýnský potok, je vodní tok, který využívá částečně původní koryta říčky Ponávky a Svitavy před jejich úpravami v 19. století. Protéká městskými částmi Brno-střed, Brno-sever a Brno-jih a jeho délka je asi 3,7 kilometru. V severní části protéká starou průmyslovou zónou, v jižní části prochází převážně přes obytná území.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí