zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chemikálie z bývalé olejny v Lovosicích zmizí do konce roku

01.04.2016
Sanace, staré zátěže
Chemikálie z bývalé olejny v Lovosicích zmizí do konce roku

Město Lovosice na Litoměřicku vybralo firmu, která odveze na 700 tun chemických odpadů z areálu bývalé olejny. Sanace vyjde na 1,8 milionu korun bez DPH a potrvá čtyři měsíce. Dokončena by měla být ještě letos. ČTK o tom informovala mluvčí radnice Ivana Kocánková.

Město vyhlásilo výběrové na odstranění rizikových látek z olejny už podruhé, protože podmínky toho prvního si vykládali účastníci různě a radnice jej proto zrušila. Z pěti uchazečů soutěže vedení Lovosic vybralo sdružení společností Purum a Aquatest. Vítěze výběrového řízení schválili radní na svém posledním zasedání.

Sdružení podalo podle radnice nejnižší nabídkovou cenu. "Běží desetidenní lhůta pro podání námitek. Pevně věříme, že v nejbližší době dojde k podpisu smlouvy a práce budou zahájeny v co nejkratším možném termínu," uvedl starosta Milan Dian.

Město získalo na sanaci dotaci od Státního fondu životního prostředí. Spoluúčast města je 21 procent. "Krajský úřad Ústeckého kraje přislíbil uhradit polovinu nákladů města. Nyní se zpracovává žádost, která bude předložena zastupitelstvu Ústeckého kraje," uvedl Vojtěch Hamerník, vedoucí odboru životního prostředí lovosické radnice.

Sanace areálu bývalé olejny bude trvat čtyři měsíce od zahájení prací a dokončena by měla být ještě v roce 2016.

Peníze vynaložené na odvoz chemikálií bude město vymáhat po vlastníkovi, kterým je společnost Wowitra.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) vyrazila na kontrolu tohoto místa v dubnu 2013 poté, co se objevil na veřejnosti videozáznam nepovolené demolice v areálu. Wowitře uložili inspektoři pokutu milion korun. Mluvčí ČIŽP Jana Jandová dnes ČTK řekla, že firma pokutu za porušení zákona o odpadech v termínu nezaplatila. Její vymáhání předali inspektoři celnímu úřadu.

V roce 2014 uložili inspektoři Wowitře další pokutu, a to ve výši 750.000 korun za porušení zákona o vodách. "V lednu a v září 2015 inspekce firmě uložila další dvě pokuty za neumožnění kontroly, a to ve výši sto a dvě stě tisíc korun," uvedla Jandová.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí