zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Co přináší aktuální číslo zpravodaje OPŽP

31.03.2016
Obecné
Co přináší aktuální číslo zpravodaje OPŽP

Priorita se vrací k zvýhodněným půjčkám SFŽP ČR..

Aktuální Priorita na svých úvodních stránkách čtenáře seznamuje s nově vyhlášenou 36. výzvou Operačního programu Životní prostředí, která je zaměřena na sanaci ekologických zátěží, dlouhodobých havárií či míst kontaminovaných nebezpečnými chemikáliemi. Žádosti o dotaci z OPŽP lze podávat od 1. dubna do letošního 30. června.

Své zkušenosti s čerpáním dotací z OPŽP spolu se zvýhodněnými půjčkami od Státního fondu životního prostředí ČR v Prioritě shrnuje starosta Znojma Vlastimil Gabrhel, který mimo jiné říká, že díky zvýhodněné půjčce od fondu mohou obce a města financování dotací podpořených projektů rozložit až do deseti let po jejich dokončení, což jim umožňuje zbývající volné finanční prostředky využít například na opravy chodníků či komunikací.

Hlavní téma Priority však míří do jihočeského města Písek, které se podpisem memoranda s Ministerstvem životního prostředí přihlásilo k iniciativě takzvaných chytrých měst. To jsou města, která se již dokázala vymanit z pozice jen ,,hasičů a údržbářů" a při správě městských záležitostí se snaží uplatňovat k životnímu prostředí šetrné a z ekonomického hlediska i výhodné technologie a postupy.

V dalším textu se Priorita soustředí na středočeskou Příbram, kde za pomoci dotace z Operačního programu Životní prostředí zmodernizovali tamější zimní stadion, na jehož ledových plochách příbramští a nejenom oni bruslí i v parných letních dnech. Příbram je přitom spojena i s nově vzniklou Chráněnou krajinnou oblastí Brdy a bude jen na ní, jestli dokáže využít této příležitosti pro nastartování turistického ruchu.

Priorita č. 3/2016 (pdf)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí