zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brabec: Dotace může zastavit i již zahájení řízení od EK

07.04.2016
Obecné
 Brabec: Dotace může zastavit i již zahájení řízení od EK

Pokud Česká republika nedoplní lokality na Labi na seznam evropsky chráněných území, může už zahájené řízení od Evropské komise zastavit dotace na některé projekty zejména v lodní dopravě. ČTK to dnes řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Právě vnitrozemská vodní doprava by z evropských dotací mohla přijít o sedm miliard korun. Zařazení cenných lokalit na Labi na seznam evropsky chráněných území několik let požaduje EK.

Vláda ale už v únoru rozhodla, že kaňonovité labské údolí a takzvané Louky u Přelouče na seznam chráněných území nezařadí kvůli dopravním zájmům. Brusel zahájil s ČR řízení pro porušení evropského práva kvůli vynechání těchto lokalit. Jde o první fázi několikastupňového řízení. Brabec se ve čtvrtek proto chystá na vládu s opakovaným upozorněním.

"Materiálem reagujeme na požadavek komise, aby ČR do konce dubna odůvodnila, proč nedoplnila národní seznam evropsky významných lokalit o Porta Bohemica a Louky o Přelouče, postup, který z pohledu Komise znamená nedostatečné vyhlášení lokalit významných pro EU podle evropské směrnice o stanovištích a tím porušení evropského práva," řekl Brabec.

Komise podle něj zároveň požaduje, aby ČR podrobně vysvětlila své další kroky při realizaci projektu plavebního stupně Děčín i plavebního stupně Přelouč. Zároveň má stát vysvětlit, jak hodlá respektovat svůj závazek přijmout lokality Porta Bohemica a Louky u Přelouče do evropského seznamu.

Brabec upozornil na to, že pokud ČR dostatečně nesplní požadavky evropské směrnice, může přijít na ČR žaloba komise k Evropskému soudnímu dvoru. "V případě odsouzení je pak scénář poměrně jasný - jednorázová pokuta, minimálně ve výši dvou milionů eur (54 milionů korun), a pak za každý den minimálně deset tisíc eur (270 tisíc korun) až do vyřešení věci," dodal.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
B.I.D. Services, s.r.o.
14
11. 2019
14.11.2019 - Konference
Praha, EXPO LETŇANY
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí