zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za úhyn více než osmi tisíc raků říčních dostala společnost pokutu 1,7 milionu korun

19.04.2016
Příroda
Šlendryján
 Za úhyn více než osmi tisíc raků říčních dostala společnost pokutu 1,7 milionu korun

Druhou pokutu, tentokrát ve výši 1,7 milionu korun, uložili inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Havlíčkově Brodě společnosti ZS Vilémov, a.s. V březnu 2014 způsobila úhyn nejméně 8475 kriticky ohrožených raků říčních v řece Doubravce. V souvislosti s tímto případem už ČIŽP v roce 2015 uložila firmě ZS Vilémov pokutu 500 tisíc korun[1] za znečištění vod Doubravky a jejího levostranného přítoku pesticidem NURELLE, který následně úhyn těchto vodních korýšů a jejich vajíček způsobil.

,,Mrtvé raky jsme našli v úseku řeky dlouhém 6,5 kilometru. Šetřením a provedenými rozbory bylo prokázáno, že závadná látky unikla z vnitropodnikové kanalizace společnosti ZS Vilémov. Působením této velmi toxické látky došlo nejen k úhynu raků, ale i naprostému zničení všech živých organismů v daném úseku řeky, a to včetně dalších chráněných druhů živočichů. Tato událost snížila ekologickou funkci významného krajinného prvku, kterým řeka Doubravka je," řekl Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě.

Proti uložené pokutě se společnost ZS Vilémov, a.s. odvolala, Ministerstvo životního prostředí ji však v plné výši potvrdilo. Obě pokuty byly společností uhrazeny.

[1] O první pokutě ve výši 500 tisíc korun více zde http://www.cizp.cz/4104_Za-unik-pesticidu-do-reky-Doubravky-padla-prvni-pokuta-500-tisic-korun

DSCF3520.jpg

DSCF3458.jpg

DSCF3455.jpg

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí