zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

K zákazu kožešinových farem zaujala vláda neutrální postoj

15.04.2016
Zemědělství
K zákazu kožešinových farem zaujala vláda neutrální postoj

K návrhu několika desítek poslanců z různých stran na zákaz kožešinových farem zaujala vláda na svém dnešním zasedání neutrální postoj. Vyplývá to výsledků jednání kabinetu zveřejněných na internetu. Podle návrhu by se od roku 2017 nesměly zakládat nové farmy a do konce roku 2018 by měly ukončit svojí činnost dosavadní podniky. Zákaz by se neměl týkat chovů králíků, kde je kožešina pouze vedlejším produktem.

"Chovat a usmrcovat zvířata primárně za účelem získávání kožešin je v 21. století těžko přijatelné. Nemluvě o tom, že podmínky držení naprosto neodpovídají etologii chovaných druhů," řekl již dříve spolupředkladatel novely zákona na ochranu zvířat proti týrání poslanec Robin Böhnisch (ČSSD).

V návrhu stanoviska pro vládu stálo, že kabinet v obecné rovině souhlasí s východisky, z nichž předložený návrh vychází. Poukazuje však na některé problémy, které předloha přináší. Jde například o ustanovení zákona, které umožňuje legálně zabít zvíře, pokud jde o využití produktů zvířete chovaného pro produkci kožešin. Toto ustanovení přitom poslanecký návrh nemění a podle vlády bude nutné ho upravit, aby nebylo s návrhem v rozporu.

Také dvouletá lhůta pro ukončení činnosti současných farem není podle vlády podložena odpovídajícími rozbory, které by vycházely z reálného ekonomického stavu farem v tuzemsku. Podle názoru vlády také poslanecký návrh zakazuje výrobu určitého výrobku, a proto bude nutné, aby ho schválila Evropská komise. Bude proto třeba odložit jeho účinnost, aby k němu mohl případně vyjádřit své stanovisko i jiný členský stát EU.

Nejčastěji se v ČR na kožešiny chovají norci a lišky. Ročně jich je zpracováno přibližně 20.000. Počet farem se dlouhodobě snižuje. Podle veterinářů jich ještě v roce 2000 fungovalo 26. V Česku je nyní aktivních devět farem, loni skončil chov ve Zbýšově a chov lišek v Křižanovicích. Tam ale podle Státní veterinární správy (SVS) pokračuje chov norků.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
11. 2019
19.11.2019 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
20
11. 2019
20.11.2019 - Seminář, školení
Brno, ApS Brno s.r.o.
INISOFT s.r.o.
5
12. 2019
5.12.2019 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí