zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hodnocení udržitelného rozvoje měst ve Švýcarsku a Česku - sdílení návodů

25.04.2016
Urbánní ekologie
Hodnocení udržitelného rozvoje měst ve Švýcarsku a Česku - sdílení návodů

V březnu 2015 proběhlo v Praze setkání zástupců Národní sítě Zdravých měst s dlouholetými švýcarskými partnery ze společnosti Equiterre, které se účastnil i zástupce kantonu Ženeva. Třídenní setkání bylo věnováno výměně zkušeností z oblasti sledování indikátorů udržitelného rozvoje na místní i národní úrovni a také praktickému hodnocení dopadů projektů měst a regionů na udržitelný rozvoj.

Švýcarské sdružení Equiterre je organizací s více než 30tiletou historií. Spojuje jak obce, města a regiony, tak i neziskové a privátní organizace, které mají zájem o uplatňování udržitelného rozvoje. Kanton Ženeva je průkopníkem řady témat udržitelného rozvoje a s Equiterre úzce spolupracuje. Za Česko se kromě Kanceláře NSZM setkání účastnili zástupci Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy a Zdravého města Litoměřic.

První den jednání bylo na programu hodnocení dopadů projektů měst a obcí na udržitelný rozvoj. Švýcarští zástupci představili některé z nástrojů, které jsou využívány v praxi, proběhla diskuse o jejich přínosech i možných problematických místech. Za ČR téma představil Antonín Tym z Litoměřic, který seznámil účastníky setkání s praxí města. Švýcarská strana klade důraz spíše na sledování detailních indikátorů, hodnocení probíhá většinou formou tabulky či v databázi, kde si daný projektový manažer zodpovídá na dané otázky a subjektivně škáluje dopady projektového záměru na tu či onu oblast udržitelného rozvoje - např. kvalitu ovzduší, půdy, ale také zaměstnanost, ekonomické přínosy apod. V Litoměřicích je kladen důraz spíše na diskusi v rámci úřadu i politické reprezentace, projekty jsou rovněž škálovány co do dopadu na environmentální, ekonomickou a sociální oblast. Obě strany se shodly na inspirativnosti obou modelů a na optimálním řešení formou jejich propojení.

Tématem dalších dní byly indikátory a jejich sledování. Diskutovány byly zejména švýcarské indikátorové sady CERCLE a MONET a jejich možná využitelnost v praxi ČR. NSZM ČR, Equiterre i kanton Ženeva se dohodli na dalších vzájemné spolupráci a průběžném sdílení inspirace v tomto i dalších tématech.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí