zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kotlíkové dotace otevírají českým domácnostem cestu k peletám

27.04.2016
Vytápění, zateplení
Kotlíkové dotace otevírají českým domácnostem cestu k peletám

Kotlíkové dotace mohou letos zásadně zamíchat s poměrem uhlí, plynu a dřeva v českých domácnostech. Řada lidí využije štědrý příspěvek až 127,5 tisíc Kč na nákup kvalitnějšího kotle, než plánovali. A zvažují i změnu paliva. Nejvíce se zajímají o budoucnost - kterého topiva bude v Česku bezpečně dostatek?

První čtvrtletí roku 2016 přineslo velký narůst v prodejích kotlů na dřevěné pelety. Oproti loňskému roku se prodal až dvojnásobek. Díky kotlíkovým dotacím se tedy brzy významně zvedne počet domácností, které vytápějí peletami. Dnes je to 23 tisíc uživatelů. Dotace tak pomalu přibližují Česko k rakouskému standardu. V sousední zemi s podobnou rozlohou je nyní v provozu 125 tisíc kotlů na pelety.

Na dřevěné pelety se zájemci o kotlíkové dotace přijeli zeptat na letošní veletrh Techagro do Brna. Výrobců se ptali nejčastěji na budoucnost tuhých paliv. Moderní kotel má v domácnosti vydržet až 20 let a Češi se bojí problémů s dostupností topiva. Velké obavy způsobila nestabilní situace na Ukrajině, kterou mnozí chápali jako ohrožující pro budoucí dodávky plynu.

Plnou nezávislost Česka na vývoji situace v okolních státech naopak mnozí vidí právě v dřevních peletách. ,,Z aktuální české produkce by se pohodlně uživilo dalších 40 tisíc domácností. Na rostoucí poptávku je tedy domácí trh více než připraven," ubezpečuje Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta, který monitoruje českou výrobu pelet. ,,Další čtyři peletárny se budou letos u nás stavět a také stávající závody plánují navyšovat výrobu," doplňuje Stupavský.

Loni vyrobili čeští peletáři 300 tisíc tun pelet z českého dřeva. Většinu vyvezli do zahraničí, ale shodují se, že do budoucna by pelety raději uplatnili doma. ,,Budeme se rozhodně zaměřovat na domácí trh, kde je zatím poptávka oproti západním sousedům daleko nižší," potvrzuje Ing. Martin Černý, jednatel společnosti BIOMAC, která je předním českým výrobcem dřevěných pelet a briket.

Obavy z nedostatku paliva jsou tedy v případě pelet zbytečné, na rozdíl od uhlí a plynu. Pelety jsou navíc tak zvaný obnovitelný zdroj energie - doslova znovu vyrostou v českých lesích. O možnost vytápět dřevěnými peletami mají domácnosti zájem z mnoha dalších důvodů. Zaprvé, pro jejich komfort - jedná se o vytápění dřevem bez nutnosti přikládat a vynášet popel, tedy zcela bez práce.

Za druhé, kotle splňují nejpřísnější emisní třídy, většina z nich patří do nejvyšší 5. emisní třídy a splňují přísné požadavky na evropský ekodesign, tedy jsou naprosto ekologické. A za třetí, pokud zvolíte vysoce kvalitní pelety označené certifikací ENplus, máte zajištěnu i vysokou výhřevnost paliva a tedy významně ušetříte na nákladech za vytápění.

Na kolik přijde vytápění peletami?

Průměrný rodinný dům spotřebuje pro vytápění 5 tun pelet ročně. Náklady na topení peletami jsou cca 25 tisíc Kč za rok. Doporučuje se nakupovat pelety dopředu už na jaře nebo v létě, kdy platí sezonní slevy až 20 % oproti cenám v hlavní topné sezoně.

,,Pelety začínají být na trhu s kotli pro vytápění rodinných domů takovou volbou českých patriotů. Je to české dřevo, které vyrostlo v českých lesích. A vyrábějí ho české firmy zaměstnávající Čechy. Navíc u nás se prostě vždycky topilo dřevem ve velkém," upozorňuje Vladimír Stupavský, že pro stále větší počet lidí je důležitý původ paliva, mimo jiné kvůli podpoře českého průmyslu, ale také kvůli bezpečné budoucnosti, kterou má zajistit nezávislost na politickém vývoji doma, v Evropě i ve světě.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí