zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výstava přibližuje život skromných domácností

07.05.2016
Obecné
Výstava přibližuje život skromných domácností

Rodiny žijící v takzvané dobrovolné skromnosti studují téměř 25 let lidé z Katedry environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. První výstup z poslední fáze výzkumu konané v roce 2015 představuje do 11. května výstava ve foyer Sálu Břetislava Bakaly s názvem Pestří: skromné domácnosti pod tlakem doby. Dvanáct fotografických panelů mapuje osudy lidí, kteří se dobrovolně zřekli některých výdobytků moderní společnosti.

Pro všechny sledované rodiny je charakteristické, že jim není sympatický konzumní způsob života. Profesorka Hana Librová se s nimi poprvé potkala v roce 1992, kdy šlo o lidi zajímavé zejména proto, že většina společnosti byla díky nově nastolené tržní ekonomice naladěná zcela opačným směrem. ,,Mnozí z nich tehdy ale rezignovali na pohodlné profesní zajištění a kariéru. Vzdali se výhod města, bezproblémového zásobování, blízkosti škol a snadno dostupné lékařské péče a přestěhovali se na venkov," přiblížila Librová.

Spolu se svými kolegy rodiny navštívila při další fázi výzkumu v roce 2002 a naposledy v průběhu roku 2015. Vědce od začátku zajímalo, zda si jejich respondenti svůj postoj k životu udrží nebo dají přednost většímu pohodlí. Ukázalo se, že ačkoliv trochu slevili v tom smyslu, že si kvůli jednodušší péči o rodinu pořídili například auto, na svých postojích trvají. ,,Zajímavé je, že se z těchto lidí vyvinuli lídři komunit. Dalo by se to shrnout tak, že jsme vyjeli poznávat skromné lidi a našli jsme starosty," sdělila Librová.

Další důležitá otázka, kterou si badatelé kladli, se vztahovala k tomu, zda budou v podobné životní dráze pokračovat i děti sledovaných rodin - dnesjsou totiž už dospělé a zakládají vlastní rodiny, nebo dospívají. Nabízelo by se, že kvůli materiálnímu omezování v mládí by se mohly chtít ve chvíli, kdy vlastní život ovlivňují samy, chovat jinak. To se ale nestalo. ,,Většinou se přestěhovaly do měst a věnují se studiu nebo kariéře. Hodnoty rodičů ale vyznávají dál a obecně si prostředí, ve kterém vyrostly, pochvalují. Jsou vděční za liberální výchovu a dobré vztahy, jaké v rodině panují," popsal Lukáš Kala, další z členů výzkumného týmu. Doplnil, žebyť další generace možná není ve spotřebním chování tak důsledná jako rodiče, také oni své nákupy výrazně zvažují a nelíbí se jim například život na dluh.

Výstava, na které jsou k vidění fotky ze všech tří fází výzkumu uskutečňovaného ve třech různých desetiletích, je zdarma přístupná do 11. května. Pak se přesune na fakultu sociálních studií. Další informace o zkoumaných lidech přibližují knihy Hany Librové s názvem Pestří a zelení a Vlažní a váhaví. Komplexní studie z poslední fáze výzkumu by měla vyjít koncem roku.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí