zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jaro je v plném proudu - vyrazte na výlet do pískovny!

07.05.2016
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Geologie
Jaro je v plném proudu - vyrazte na výlet do pískovny!

Na konci loňského roku spustila Calla nový web, jehož cílem je přilákat milovníky přírody do pískoven v jižních Čechách. Kromě poznávání zajímavých míst mohou turisté, cyklisté nebo geocacheři pomoci s ochranou ohrožených druhů.

Web ,,Objevte svou pískovnu" (www.calla.cz/objevtesvoupiskovnu) je rozdělený na rubriky pro vyznavače pěší turistiky, cykloturistiky, geocachingu či fotografování a pozorování přírody, poslední rubrika obsahuje výčet pískoven s informačními tabulemi. Na webu se zájemci dozvědí, které lokality mohou navštívit a jaké zajímavé druhy na nich lze pozorovat. Nechybí ani fotografie pískoven či ohrožených druhů nebo návrhy výletů po zajímavých místech.

Návštěvníci pískoven s pomocí nového webu spojí příjemné s užitečným. Nejenže se mohou na čerstvém vzduchu věnovat svému koníčku a potkají řadu zajímavých živočichů a rostlin, ale navíc přispějí i k jejich ochraně. Pískovny se totiž staly útočištěm pro řadu ohrožených druhů, které původně žily na písečných přesypech nebo říčních náplavech a potřebují pro svůj život neustálé narušování povrchu.

,,Koupání, turistika, geocaching nebo pozorování zajímavých organismů zavedou do přírody každý den spoustu lidí, kteří svou přítomností chtě nechtě narušují povrch. Pokud se nám je podaří navést na správná místa a jejich pohyb nebude příliš koncentrovaný, mohou nevědomky pomoci ohroženým druhům. Zároveň také ušetříme finanční prostředky za péči o tato místa, např. umělé narušování povrchu či strhávání drnu," říká Klára Řehounková z pracovní skupiny Ekologie obnovy při katedře botaniky PřF JU, která s Callou dlouhodobě spolupracuje při ochraně pískoven a vyhodnocuje např. vliv geocachingu na vegetaci.

,,Projekt má i původně nezamýšlené vedlejší přínosy. Vloni byly v některých pískovnách instalovány tzv. cache, které měly pomoci při narušování ploch s cennou faunou a flórou. A geocacheři začali při jejich hledání spontánně fotografovat zajímavé živočichy a rostliny. Díky nim teď víme o výskytu dalších chráněných či ohrožených druhů," dodává Jiří Řehounek, který je editorem nového webu a v Calle má na starosti péči o cenné pískovny.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí