zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Cheb plánuje převzít do své správy svoz a likvidaci odpadu

19.05.2016
Odpady
Urbánní ekologie
Cheb plánuje převzít do své správy svoz a likvidaci odpadu

Město Cheb chce převzít svoz a likvidaci komunálního odpadu pod svoji správu. Vypoví současnou smlouvu se společností Marius Pedersen, která je podle radnice nevýhodná. Když bude svoz a likvidaci odpadu řešit vlastními silami, mohlo by město podle studie ušetřit miliony korun ročně, řekl dnes novinářům místostarosta Chebu Pavel Hojda (KSČM). O věci bude ještě rozhodovat zastupitelstvo.

"Podle studie, kterou jsme si nechali zpracovat, by likvidace vycházela zhruba o šest až osm milionů korun levněji, i pokud bychom museli pořizovat všechno nové," uvedl Hojda.

Město za svoz a likvidaci odpadu platí dnes okolo 38 milionů korun za roék. Další prostředky pak stojí provoz sběrných dvorů nebo likvidace černých skládek. Z poplatků za komunální odpad, který je v Chebu 700 korun na osobu, Cheb vybere přes 20 milionů korun ročně. Rozdíl mezi náklady a příjmy pak hradí.

Podle místostarostky Daniely Seifertové (ANO) byla úspora nákladů v odpadovém hospodářství volebním bodem hned několika stran. Proto po komunálních volbách vznikla pracovní skupina, která se tímto tématem zabývala. Mimo jiné dospěla k tomu, že současná smlouva s firmou, která svoz odpadu zajišťuje, je nevýhodná a neupravitelná.

Pokud by zastupitelé návrh na převzetí svozu odpadu městem neschválili, musel by Cheb vyhlásit výběrové řízení. Vzhledem k tomu, že na trhu v regionu působí jen několik firem, byla by výsledná cena za svoz odpadu podle Hojdy zřejmě jen mírně nižší. Navíc by v případě, že napůl městská společnost Terea postaví plánovaný Závod na energetické využití odpadu, muselo město smlouvy o svozu odpadu opět měnit.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí