zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vysočina má nově přírodní památku Maršovec a Čepička na Třebíčsku

22.05.2016
Chráněná území
Vysočina má nově přírodní památku Maršovec a Čepička na Třebíčsku

Na Vysočině přibyla přírodní památka Maršovec a Čepička. Jde o 12 hektarů území se dvěma rybníky u obcí Pozďatín a Pyšel na Třebíčsku. Vyskytují se tam mimo jiné chráněné druhy žab a čolků. O zřízení nové přírodní památky dnes rozhodla krajská rada, řekl novinářům náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD). Podle údajů kraje je tak nyní na Vysočině 117 přírodních památek a 73 přírodních rezervací.

Ze žab, které patří v Česku mezi ohrožené druhy, je na rybnících Maršovec a Čepička silná populace kuňky ohnivé s oranžově zbarveným břichem. Vyskytuje se tam kupříkladu i skokan ostronosý, žába blatnice skvrnitá, která při vyplašení vylučuje výměšek páchnoucí po česneku, a také čolek velký.

Tyto rybníky už patří mezi evropsky významné lokality. Díky jejich zařazení mezi přírodní památky by se měla zlepšit péče o toto nové zvláště chráněné území. Podle kraje ho není možné nechat samovolnému vývoji, protože by hrozila jeho degradace. Potřebné hospodářské zásahy bude kraj zajišťovat ve spolupráci s vlastníky pozemků. Vzhledem k evropskému významu lokality předpokládá možnost čerpání peněz na jeho údržbu z evropských a státních fondů.

Novou přírodní památku vyhlásila rada Kraje Vysočina i minulý měsíc. Jde o pětihektarové území se dvěma lesními rybníčky nazvané Šilhánky poblíž obce Doupě na Jihlavsku.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
11. 2019
19.11.2019 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
20
11. 2019
20.11.2019 - Seminář, školení
Brno, ApS Brno s.r.o.
INISOFT s.r.o.
5
12. 2019
5.12.2019 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí