zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sušice: Populární lesopark Santos - na vlnách Otavy

09.06.2016
Příroda
Voda
Sušice: Populární lesopark Santos - na vlnách Otavy

Vodní plochy a toky představují obrovský potenciál pro živý městský prostor. Maximálně jej využili v Sušici, kde se v letech 2009-2013 s podporou Nadace Proměny revitalizoval lesopark na říčním ostrově Santos. Zdařilá realizace dnes sklízí uznání široké i odborné veřejnosti. Má vaše město řeku, nebo snad dokonce také ostrov, ale současně i rezervy v jejich zapojení do veřejného prostoru? Inspirujte se Santosem!

Historie sušického parku sahá na počátek 20. století, největšího rozkvětu se dočkal v meziválečném období. Ačkoliv prvorepublikový odkaz veřejného života zůstal na Santosu zachován, původní kouzlo ostrova vlivem let chybějící péče postupně zmizelo spolu s původním vybavením. Silná citová vazba sušických k tomuto místu zastřela skutečnost, že lesopark již dávno nevyhovuje potřebám současné společnosti.

,,Zpřístupnit trošku vybydlený a zanedbaný prostor bez odpovídající péče, ale intenzivně využívaný, dát mu novou náplň a vybavit ho pro potřeby dnešního, celkem náročného člověka, a to tak, aby nezaniklo kouzlo ostrova - to bylo asi nejtěžší," shrnuje hlavní cíl a současně i největší výzvu projektu Pavel Šimek z atelieru Florart, podle jehož návrhu se obnova Santosu realizovala. Studie, jež vytvořila z ostrova jakousi loď na řece, vzešla z architektonické soutěže Cena Nadace Proměny 2010.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
11. 2019
19.11.2019 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
20
11. 2019
20.11.2019 - Seminář, školení
Brno, ApS Brno s.r.o.
INISOFT s.r.o.
5
12. 2019
5.12.2019 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí