zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Smart City ve Zdravých městech - MA21 má posilu

07.06.2016
Urbánní ekologie
Smart City ve Zdravých městech - MA21 má posilu

Národní síť Zdravých měst ČR a Smart City Institut slavnostně podepisují deklaraci o spolupráci v programu Smart Cities - tzv. Chytrých nebo Inteligentních měst. Podpis deklarace se uskutečnila 19. května v Praze na Novotného lávce 5. Na 130 Zdravých měst a obcí v Česku tak bude moci čerpat bohaté inspirace a dobrou praxi ve využívání nejmodernějších technologických řešení.

Program Smart Cities se zaměřuje na dosud opomíjený potenciál moderních technologií pro rozvoj měst a obcí. Situace se nyní má razantně změnit. Jen do roku 2020 bude podle odhadů proinvestováno v České republice až 100 mld. Kč, a to zejména v oblastech energetiky, mobility a dopravy, odpadového hospodářství, bezpečnosti a řízení samospráv. Bude možné financovat řadu projektů a aktivit s využitím nových digitálních, informačních a komunikačních technologií, které mají v konečném důsledku napomoci vylepšit kvalitu života obyvatel, zefektivnit a zlevnit vybrané postupy ve městech.

Významným mezníkem v rozvoji programu Smart Cities v Česku je zapojení Národní sítě Zdravých měst ČR (NSZM ČR) mezi podporovatele "Smart Cites". Mezinárodně certifikovaná asociace NSZM ČR sdružuje v Česku na 130 měst, obcí i regionů. Již 22 let podporuje kvalitu veřejné správy a udržitelný rozvoj podle cílů OSN. Jejími tématy jsou strategické řízení měst, kvalita jejich úřadů, zapojování obyvatel do rozhodování, a sdílení konkrétní dobré praxe měst.

Odborným partnerem pro asociaci NSZM ČR se podpisem dohody stává Smart City Institut (SCI), expertní ústav podporující zavádění tzv. inteligentních řešení ve městech či regionech. Na základě poptávky asociace Zdravých měst připravuje SCI katalog osvědčených technologických příkladů z tuzemska i zahraničí, zejména pro plánování městského rozvoje a řízení samospráv, dopravu a mobilitu, energetiku, bezpečnost, zdravotnictví, školství, i další oblasti.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí