zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tik-tak tik-tak: Glyfosátu dochází čas

10.06.2016
Zemědělství
Chemické látky
Zdraví
Tik-tak tik-tak: Glyfosátu dochází čas

Stálý výbor EU zabývající se legislativou související s prostředky na ochranu rostlin dnes hlasoval o návrhu Evropské komise prodloužit licenci aktivní látky glyfosát na 12 - 18 měsíců. Návrh ale nezískal dostatečnou podporu a míří do odvolacího výboru. Ten musí rozhodnout do konce měsíce, jinak glyfosátu licence na používání v EU vyprší.

Návrh Komise na technické prodloužení autorizace glyfosátu o 12 - 18 měsíců nezískal kvalifikovanou většinu (ani pro, ani proti).

20 zemí EU včetně České republiky bylo pro. Sedm států (Německo, Francie, Itálie, Řecko, Rakousko, Lucembursko a Portugalsko) se zdrželo hlasování a Malta hlasovala proti návrhu Komise.

Další kroky

O dalších krocích budou jednat všichni evropští komisaři 7. června. Již nyní je ale jasné, že dojde k nepopulárnímu hlasování v rámci odvolacího výboru. Uskuteční se 20. června a bude to poslední šance, jak přípravky s glyfosátem udržet na trhu.

Pokud nerozhodne ani odvolací výbor, má Evropská komise povinnost rozhodnout (ať už pro nebo proti).

Pokud do 30. června ale přesto nepadne žádné rozhodnutí, glyfosátu v EU vyprší licence a členské státy budou muset začít stahovat přípravky, které glyfosát obsahují, z trhu.

Sága glyfosát - co dnešnímu hlasování předcházelo?

Návrh Komise na re-autorizaci glyfosátu na 15 let (bez dalších omezení používání glyfosátu)
Námitka EP v rámci procesu Komitologie na re-autorizaci glyfosátu na maximálně 7 let (včetně okamžitých zákazů a restrikcí:

neprofesionální použití
použití na hřištích, v parcích a na dalších veřejných prostranstvích
použití v rámci vysoušení před sklizní
použití v rámci integrované ochrany rostlin)

Návrh Komise na re-autorizaci glyfosátu na 9 let (bez dalších omezení)
Návrh Komise na technické prodloužení licence glyfosátu o 12 - 18 měsíců - nejpozději do roku 2017, kdy bude k dispozici vyhodnocení glyfosáty Evropskou chemickou agenturou (omezení používání v parcích a na hřištích a v rámci vysoušení plodin před sklizní)

GLYFOSÁT - Účinná látka řady chemických přípravků na hubení plevele. Je nejpoužívanějším zemědělským herbicidem v ČR, EU i celosvětově a patří mezi nejoblíbenější postřiky i mezi zahrádkáři.

Nejznámější jsou přípravky proti hubení plevele Roundup. Když se ale podíváme na složení většiny herbicidů, glyfosát tam v nějaké míře najdeme

KOMITOLOGIE - Výrazem komitologie se označuje soubor postupů, jejichž prostřednictvím země EU kontrolují, jak Evropská komise provádí právní předpisy EU.

STÁLÝ VÝBOR: Výbor, ve kterém je zastoupena každá země EU. Evropská komise musí ještě předtím, než se právní předpis EU může provést, konzultovat svůj návrh s příslušným stálým výborem.

ODVOLACÍ VÝBOR - Pokud není Evropské komisi provedení navrhovaného prováděcího opatření umožněno, může věc postoupit odvolacímu výboru.

Odvolací výbor funguje jako ostatní výbory komitologie (skládá se z představitelů členských zemí, předsedá mu zástupce Komise a existují zde stejná pravidla hlasování).

Není to stálý orgán, má spíše procesní funkci - umožňuje zemím EU diskutovat o záležitosti podruhé, a to na vyšší úrovni.

KVALIFIKOVANÁ VĚTŠINA - Pro dosažení kvalifikované většiny je vyžadováno kladné stanovisko 55 % členských států, které zastupují alespoň 65 % obyvatelstva.

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/HTML/?uri=CELEX:32011Q0624%2801%29&from=EN

Autor: Pavel Poc
Zdroj: www.pavelpoc.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí