zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za uhlím zpět k milíři

18.06.2016
Energie
Za uhlím zpět k milíři

Přijďte s podívat v týdnu od 20. do 26. 6. do Staré Vsi na stavbu, zapálení a hoření milíře pod vedením odborníka Ing. Jiřího Kodery. Rozebírání milíře a roztloukání dřevěného uhlí můžete sledovat v neděli 26. června od 14:00 hodin.

Stavbu milíře zahájíme v pondělí 20. června ráno. Jedinečný pohled na vznik tradičního zařízení pro výrobu dřevěného uhlí se vám naskytne v pondělí během celého dne. V úterý bude milíř zapálen. Po celý týden bude v dopoledních hodinách probíhat výukový program určený pro žáky 2. stupně základních škol na téma uhlí, hoření, karbonizace a porovnávání jednotlivých druhů uhlí. Součástí programů budou i interaktivní chemické pokusy realizované ve spolupráci s pražskou Vysokou školou chemicko technologickou. Návštěvníci mohou do Staré Vsi zavítat během celého dne, každé odpoledne pro ně bude připraven zajímavý doprovodný program.

Milíř je už od starověku používané zařízení pro výrobu dřevěného uhlí. Je to velká hranice dřeva, zvenku utěsněná hlínou. Zajišťuje pomalé hoření při relativně vysoké vlhkosti a s minimálním přístupem vzduchu. Uvnitř milíře dochází ke karbonizaci dřeva. Ze 100 kilogramů dřeva se tímto způsobem dá získat asi 20 kilogramů dřevěného uhlí.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí