zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zodpovědnost o zákazu glyfosátu je na Evropské komisi!

30.06.2016
Zemědělství
Chemické látky
Šlendryján
Zdraví
Zodpovědnost o zákazu glyfosátu je na Evropské komisi!

V pátek proběhlo hlasování na odvolacím výboru o návrhu Evropské komise na technické prodloužení licence glyfosátu na 18 měsíců. Výsledek se dal očekávat - kvalifikovanou většinu potřebnou k rozhodnutí o tom, co bude dál s glyfosátem, kterému dnes v Evropské unii vyprší licence nezískal návrh Komise v rámci hlasování stálého výboru (standing committee) a nedala se čekat ani v rámci hlasování na odvolacím výboru (appeal committee).

Veškerá rozhodnutí o osudu této nebezpečné látky nyní padá na hlavu Evropské komise.

,,Právě Evropská komise nese zodpovědnost, za prodloužení používání látky, která je rakovinotvorná a bude ohrožovat naše zdraví, zdraví našich dětí a těhotných žen minimálně další dva roky. I v souvislosti s Brexitem bych Evropské komisi velmi výrazně doporučil, aby při svém rozhodování respektovala více než 2 miliony obyvatel, kteří podepsali petici proti dalšímu používání glyfosátu, nebo alespoň Evropský parlament, jako jedinou demokraticky zvolenou instituci EU" říká Pavel Poc vedoucí delegace europoslanců za ČSSD.

Prodloužení licence na dalších 18 měsíců je nouzovým řešením v situaci, kdy výbor Evropského parlamentu pro životní prostředí a veřejné zdraví (ENVI) a plénum Evropského parlamentu velkou většinou schválilo rezoluci, ve které podmiňuje další používání této látky okamžitm zákazem používání v parcích, na dětských hřištích a na dalších veřejných prostranstvích, omezením jen na profesionální používání v zemědělství, zákazem používání v rámci vysoušení před sklizní - což s oblibou využívají pěstitelé řepky a především novým přezkumem vlivu na lidské zdraví. To však Komise ve svém rozhodnutí nerespektovala a požadované podmínky nestanovila.

,,Tuto pozici podpořily dvě největší strany Evropského parlamentu a Komisař pro zdraví Andrikuaitis během svého slyšení v EP přislíbil, že taková rozhodnutí bude respektovat. Technické prodloužení licence o 18 měsíců nic neřeší, je to jenom odklad. Dokud nebudeme mít jasně prokázáno, že je glyfosát bezpečný, je potřeba chránit především nejohroženější skupiny obyvatel - děti, dospívající a těhotné ženy," dodává Pavel Poc.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí