zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Adaptace na klimatickou změnu? V Chrudimi už začali

12.07.2016
Klimatické změny
Urbánní ekologie
Adaptace na klimatickou změnu? V Chrudimi už začali

V Chrudimi se v druhé půli června poprvé sešel tým, který má za úkol diskutovat o opatřeních, které zmírní dopady klimatické změny na město a případně i jeho blízké okolí. I přes občasná popírání celého tématu je z řady modelů zřejmé, že se do budoucna bude v našich geografických podmínkách nejen zvyšovat teplota, ubývat srážek, ale přibude i extrémních výkyvů a jevů počasí, jako jsou přívalové deště, bleskové povodně apod. Chrudim, jako první město, které prošlo důkladným auditem udržitelného rozvoje, chce být připravena.

Úvodní setkání úřadu a vedení města s experty R. Misiačkem, Z. Frélichem a V. Lekešem, kteří mají bohaté zkušenosti s tématem nejen z ČR, ale i zahraničí, přineslo řadu podnětných informací. Do konce roku 2016, kdy má ,,Strategie adaptace města Chrudim na změny klimatu" vzniknout, proběhne řada setkání a důkladná expertní práce. Dokument bude identifikovat hlavní rizika a dopady klimatických změn pro Chrudim, navrhne konkrétní opatření k řešení např. nárůstu teploty ve vybraných lokalitách, úbytku srážek, ztráty druhové rozmanitosti či dalších jevů, které jsou se zmíněnými klimatickými jevy spojeny. Strategie zkombinuje externí expertní návrhy a plně využije znalostí místních klíčových aktérů, stejně jako dosavadní práci a stávající dokumenty města. Zkušenosti Chrudimi budou využity jako příklady dobré praxe či inovace, bude připraven katalog možných řešení a doporučení i pro další Zdravá města. Aktivita je plně hrazena Národní sítí Zdravých měst z projektu Kvalitní MA21 v obcích a regionech.

Starosta Petr Řezníček potvrdil význam tématu, zejména pak v dlouhodobé vizi města. Připomenul jeho komplexnost a to, že není omezeno hranicemi samotného města, stejně jako jeho výrazné ekonomické dopady. ,,Není to záležitost krátkodobá a k okamžitému vyřešení. Ale už teď můžeme při plánovaných rekonstrukcích myslet na vhodná opatření a pracovat s osvědčenou praxí. Klíčová je pak osvěta - nejen vůči našim občanům a podnikatelům, ale taky, a v případě Chrudimi především, vůči zemědělcům, jejichž způsob hospodaření zásadně ovlivňuje například dopady přílivových dešťů ve vybraných lokalitách města", dodává starosta Chrudimi, P. Řezníček.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí