zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve Žďárských vrších budou dobrovolníci hrabat podmáčené louky

15.07.2016
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Ve Žďárských vrších budou dobrovolníci hrabat podmáčené louky

Ve Žďárských vrších budou dobrovolníci o víkendu hrabat a vynášet trávu z chráněných podmáčených luk. Ochránci přírody potřebují pomoci v části území Široké Pole a na loukách poblíž vrchu Pickov, tedy skoro na dvou hektarech luk. S péčí o chráněné louky mohou lidé pomáhat i jinde na Vysočině. Hrabání trávy v přírodní rezervaci Kladinský potok na Pelhřimovsku se uskuteční v srpnu.

Na hrabání luk na území CHKO Žďárské vrchy zve řadu let veřejnost Sdružení Krajina, účastní se do 30 lidí, podle počasí. Sdružení tentokrát vybralo jiné lokality, podle jeho ředitelky Kateřiny Marečkové je dobré termíny sečí u podmáčených luk střídat. "Vždycky se snažíme je posekat tak týden dopředu, aby tráva proschla a hrabáči pak měli lehčí práci," řekla ČTK. Kromě hrabání budou lidé trávu z mokřadů také vytahovat na plachtách na pevná místa, kam už pro ni může zajet traktor.

Hrábě a vidle dobrovolníci dostanou, ale mít by měli holínky. "I když letos je znát to suché počasí a pravděpodobně i vliv loňského suchého roku, takže to na těch loukách není tak zlé," uvedla Marečková.

Sdružení Krajina zajišťuje kosení 160 hektarů podmáčených luk na Vysočině a v sousedním Pardubickém kraji. Bez toho by louky zarůstaly a mizeli by se z nich vzácní živočichové a rostliny. Do kosení se každoročně zapojuje přes 200 lidí. "Přes léto nám chodí pomáhat třeba i firemní dobrovolníci, těch už jsme tady letos měli tři skupinky," řekla Marečková. Louky u Kladinského potoka kosí lidé ze střediska ekologické výchovy Mravenec.

Kosení mokřadů probíhá od června do září. Zajišťují ho i majitelé a nájemci pozemků. Sdružení zaměřená na ochranu přírody na to shánějí peníze u krajů, správy CHKO a v dotačních programech. Kraj Vysočina ročně dává na péči o zvláště chráněná území přes pět miliónů korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí