zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Elektrárna na biomasu neměla povolení k provozu a unikly z ní do ovzduší tuhé zplodiny. Provozovatel dostal pokutu 800 tisíc

15.07.2016
Energie
Elektrárna na biomasu neměla povolení k provozu a unikly z ní do ovzduší tuhé zplodiny. Provozovatel dostal pokutu 800 tisíc

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Hradci Králové uložili pokutu 800 tisíc korun společnosti MOSTEK energo s.r.o. provozující elektrárnu na biomasu v Mostku na Trutnovsku v areálu bývalé textilky Tiba. Při kontrolách byla zjištěna závažná porušení zákona o ochraně ovzduší.

V roce 2014 unikly z elektrárny do ovzduší opakovaně tuhé znečišťující látky. ,,Postihlo to zejména bytovou výstavbu v blízkém okolí. Zjistili jsme, že firma více než osm měsíců provozovala fluidní kotel i náhradní zdroj bez povolení krajského úřadu. Fluidní kotel provozovala, i když neodstranila technickou závadu na zařízení k omezování emisí. To způsobilo nízkou účinnost filtrace. Inspektoři tento stav vyhodnotili jako nebezpečný," uvedl Lukáš Trávníček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové. Dodal, že povolení k provozu elektrárny společnost MOSTEK energo s.r.o. od Krajského úřadu Královéhradeckého kraje získala až na konci roku 2014.

V roce 2015 pak došlo k dalšímu závažnému porušení zákona o ochraně ovzduší. ,,Při pravidelném jednorázovém měření emisí byl kvůli nízké účinnosti filtračního zařízení významně překročen limit tuhých znečišťujících látek," uvedl dále Trávníček. Právě opakovaně zjištěná nízká účinnost filtrace si vyžádala změnu typu filtrační tkaniny v zařízení.

Společnost MOSTEK energo s.r.o. se dopustila i dalších méně závažných porušení zákona - nesplnila svou ohlašovací povinnost za rok 2014 a ve stanovené lhůtě ČIŽP nepředala protokol z měření emisí.

,,Za uvedená porušení zákona o ochraně ovzduší byla společnosti MOSTEK energo s.r.o. uložena pokuta 800 tisíc korun. Odvolání, které firma podala, ministerstvo životního prostředí zamítlo a sankci ČIŽP v celé výši potvrdilo," dodal Trávníček.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí