zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Důvěra v postup státu dostává další ránu, hledání úložiště potřebuje koncepční přístup

19.07.2016
Odpady
Atomová energie
Geologie
Důvěra v postup státu dostává další ránu, hledání úložiště potřebuje koncepční přístup

Ministr průmyslu Mládek provedl veletoč v procesu vyhledávání místa pro hlubinného úložiště vyhořelého paliva, když oznámil, že na pěti lokalitách (Čihadlo v okolí Lodhéřova na Jindřichohradecku, Magdalena v okolí Jistebnice na Táborsku, Březový potok poblíže Pačejova u Nepomuka, Čertovka v blízkosti Lubence a Hrádek u Dolní Cerekve na sever od Jihlavy) zmrazí další práce. Vyhledávání má pokračovat jen na lokalitách Horka v okolí Budišova na Třebíčsku a Kraví hora poblíž Rožné na Žďársku [1], kde podle svých slov ,,cítí politickou vůli k úložišti".
Zmrazení průzkumů se však mělo týkat všech lokalit. Nejen, že pan ministr přehlédl výsledky místních referend, které se k problematice úložiště konaly v lokalitách Horka a Kraví hora [2]. Ale zejména se již stává tradicí, že každý ministr průmyslu a obchodu změní přístup státu k vyhledávání úložiště, ačkoliv jde o projekt, který se musí pečlivě připravovat desítky let a výsledek musí garantovat statisíciletou bezpečnost. To nabourává důvěru v postup státu. Navíc je v rozporu nejen s platnou, ale i s chystanou aktualizací Koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem, kterou připravil Mládkův úřad [3].
Zastavit průzkumy na všech lokalitách je potřeba, aby mohla být prodiskutována a přijata nová koncepce nakládání s radioaktivními odpady, jasně definována kritéria, podle kterých bude místo pro úložiště vybíráno a také upravena legislativa, zejména přijat zákona posilující práva obcí při výběru úložiště.
Edvard Sequens z Cally sdělil: ,,Rád bych především pogratuloval starostům a lidem, pro které ministr Mládek oprášil termín ,,samozvaní aktivisté" a kteří roky dávají jasně najevo, že si svoji budoucnost nespojují s nebezpečným jaderným odpadem. Průzkumy však měly být zastaveny všude. Nejprve musí být přijata jasná a platná pravidla pro vyhledávání úložiště a pak teprve lze pokračovat. S každým ministrem ale přichází změna, která vzbuzuje vážnou nedůvěru, zda výsledné místo skutečně bude moci garantovat dlouhodobou bezpečnost."

Další informace může poskytnout:
Ing. Edvard Sequens, Calla, tel.: 602 282 399, e-mail: edvard.sequens@calla.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí