zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slovensko chystá podporu pro auta s alternativním pohonem

26.07.2016
Ekologická auta
Slovensko chystá podporu pro auta s alternativním pohonem

Slovensko chce podporovat prodej vozidel a alternativním pohonem i budování související infrastruktury. Počítá s různými úlevami, dotacemi a daňovým zvýhodněním. Vyplývá to z návrhu, který zveřejnilo slovenského ministerstvo hospodářství.

Vozidla s alternativním pohonem tvoří na Slovensku jen zlomek vozového parku. Nejčastěji jde o kombinaci benzinového motoru a systému zkapalněného ropného plynu (LPG), který lze obvykle namontovat do vozidla i dodatečně. Jen malý zájem je o koupi elektromobilů, jejichž prodejní cena je vyšší než u vozidel s běžným pohonem.

Podíl nových vozidel s alternativním pohonem v zemi ale mírně stoupá a loni podle odhadu dosáhl více než 4,5 procenta.

Program podpory vozidel s alternativním pohonem zahrnuje 12 různých opatření včetně poskytování dotací, daňového zvýhodnění, odpuštění registračního poplatku, nezvyšování daně z motorových vozidel či spotřební daně na zemní plyn. Detaily budou oznámeny později.

Plán počítá i s tím, že samosprávy budou moci na svém území vyhlásit nízkoemisní zóny s cílem regulovat vjezd méně ekologických vozidel. Podle slovenského ministerstva hospodářství se například v Berlíně tímto způsobem během tří let podařilo snížit nebezpečné prachové částice z dopravy až o polovinu.

Program má přispět k výraznějšímu rozšíření vozidel s alternativním pohonem. Například počet vozidel na stlačený zemní plyn by se do roku 2020 na Slovensku měl zvýšit dvaapůlnásobně, s ještě výraznějším nárůstem počítá slovenské ministerstvo u čistě elektrických vozidel a hybridních aut.

Adrian Bobok

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
27
5. 2021
27-28.5.2021 - Konference
ONLINE
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí