zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čeští veterináři začnou kontrolovat dovoz nepůvodních zvířat

27.07.2016
Příroda
Zemědělství
 Čeští veterináři začnou kontrolovat dovoz nepůvodních zvířat

Veterináři na pražském ruzyňském letišti budou od srpna kontrolovat, zda se do ČR, potažmo do Evropské unie, nedovážejí invazní nepůvodní druhy živočichů. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Na seznamu zakázaných živočichů, který v červenci schválila Evropská komise, je například i želva nádherná. Pokuty pro dovozce budou mezi 20.000 korun u fyzické osoby a jedním milionem u právnických osob.

"Invazní nepůvodní druhy s významným dopadem na EU se nesmějí kromě jiného záměrně přivážet na území EU, a to včetně převozu přes toto území pod celním dohledem, držet, chovat, přepravovat do, z nebo v rámci EU, dále uvádět na trh nebo uvolňovat do životního prostředí," uvedl možné prohřešky Pejchal. Druhy na seznamu by mohly ohrožovat přemnožením biologickou rozmanitost nebo ekosystémy.

Na seznamu je kromě želvy nádherné také například skokan volský, burunduk páskovaný, veverka liščí, veverka popelavá, nutrie, jihoamerická šelma nosál červený, mýval severní, některé ryby, ptáci, korýši a bezobratlí živočichové. "Zvířata nebudou do ČR propuštěna, budou umístěna na pražskou veterinární správu a následně budou vrácena zpět do třetí země. Utracení zákon sice umožňuje, nicméně jde o krajní variantu," dodal Pejchal, podle které zároveň osoba zodpovědná za zásilku zaplatí veškeré požadované poplatky.

Podle Jana Plesníka z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR na seznamu chybí některé nepůvodní planě rostoucí rostliny a volně žijící živočichové, kteří už u nás rozšíření jsou a působí újmy jak přírodě, tak i hospodářství a lidskému zdraví. "Za všechny jmenujme ze západních Čech dobře známý bolševník velkolepý, rychle se šířící odolné křídlatky, ambrózii peřenolistou produkující nebezpečné alergeny, dva účinné lovce často ohrožených živočichů norka amerického a psíka mývalovitého nebo klíněnku jírovcovou, napadající stromy jírovce maďaly neboli kaštany koňské," sdělil ČTK Plesník. Podle něj si ale uvedené druhy následně zařadí ČR na svůj vlastní národní seznam.

Naopak jsou podle něj na evropském seznamu druhy, které v ČR ve volné přírodě nejsou, jako je například veverka popelavá. Tyto druhy, mezi kterými je podle Plesníka i za časů faraonů uctívaný ibis posvátný nebo nosál červený, působí problémy v dalších státech EU.

Podle České inspekce životního prostředí se některé z invazních druhů šíří po republice i bez lidského přispění. Další možností je, že jejich dovoz a rozmnožování bylo v ČR v minulosti zcela legální. "Příkladem může být želva nádherná, která se i po zavedení zákazu dovozu před několika lety stále ve velmi vysokém počtu nachází v soukromých chovech a dostává se do volné přírody v důsledku vypouštění ze strany nezodpovědných chovatelů," řekla ČTK za inspekci Jana Jandová. Podle ní bylo v minulosti obchodování s touto želvou intenzivní. "Dovozy těchto druhů ze strany jednotlivých cestovatelů byly naopak spíše výjimečné," uzavřela.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí