zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za nezákonnou těžbu v lesích na Jičínsku padly dvě pokuty 100 a 200 tisíc

03.08.2016
Les
Šlendryján
Za nezákonnou těžbu v lesích na Jičínsku padly dvě pokuty 100 a 200 tisíc

Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany lesa v Hradci Králové uložili dvě pokuty za nezákonné kácení v lesích na Jičínsku ve východních Čechách.

První pokutu 200 tisíc korun dostala společnost PECKA, spol. s r.o., která při budování lesní dopravní sítě vytěžila v okolí městysu Pecka plochu 7,03 hektaru. Orgánem státní správy lesů a silničním správním úřadem bylo přitom povoleno vykácet jen plochu 3,25 hektaru. Firma tak nezákonně odtěžila více než dvakrát tolik. ,,Těžba nad rámec povolení způsobila, že okolní lesní porosty jsou ohroženy větrem, zvýšilo se riziko vodní eroze lesní půdy a celkově se oslabila stabilita lesních porostů," vysvětlil negativní dopady nezákonné těžby Lukáš Trávníček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové.
Firma PECKA, spol. s r. o. se proti pokutě odvolala, ministerstvo životního prostředí však odvolání zamítlo a rozhodnutí ČIŽP potvrdilo.

Druhou pokutu dostala od inspektorů ČIŽP společnost Vivid Agro s. r.o., která koncem roku 2015 koupila les u města Hořice v katastru obce Bezník na Jičínsku a bezprostředně po této koupi zahájila těžbu dříví. ,,Zjistili jsme, že na ploše 0,12 hektaru byla bez náležitého souhlasu odborného lesního hospodáře i bez vyrozumění orgánu státní správy lesů vytěženo dříví o celkovém objemu 41 metrů krychlových. Nepovolená mýtní úmyslná těžba byla navíc provedena v porostu mladším než 80 let, což je v rozporu se zákonem o lesích," uvedl Lukáš Trávníček. Těžbě ještě většího rozsahu v tomto případě zabránila i Policie ČR, která v průběhu těžby zasáhla a další kácení ukončila. Zástupci společnosti Vivid Agro s. r.o. své jednání obhajovali tím, že šlo o nahodilou těžbu po napadení lesa kůrovcem. ,,ČIŽP si proto vyžádala vyjádření odborného lesního hospodáře, který porost viděl před zahájením těžby dříví. Potvrdil, že těžba v takovém rozsahu nemohla být nahodilá, ale byla úmyslná. Inspektoři ČIŽP proto uložili firmě Vivid Agro s r.o. pokutu 100 tisíc korun," dodal Trávníček. Firma stejnou argumentaci o nahodilé těžbě použila i ve svém odvolání proti pokutě. Ale neuspěla. Ministerstvo životního prostředí odvolání zamítlo a rozhodnutí ČIŽP potvrdilo.

Nezákonné kácení v okolí městysu Pecka
Kaceni_Pecka1.jpg

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
16
10. 2019
16.10.2019 - Přednáška, diskuse
Praha 6 - Střešovice
17
10. 2019
17.10.2019 - Seminář, školení
Praha 7
19
10. 2019
19-20.10.2019 - Seminář, školení
Praha, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí