zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za nepovolenou těžbu rašeliny má hrozit sankce až milion korun

09.08.2016
Zemědělství
Za nepovolenou těžbu rašeliny má hrozit sankce až milion korun

Pokuta až 100.000 korun má hrozit za průzkum rašelinišť bez povolení a za nepovolenou těžbu rašeliny až jeden milion korun. Počítá s tím návrh nového zákona o těžbě rašeliny, který připravilo ministerstvo zemědělství. Norma má nahradit zastaralou úpravu, která byla přijata před 60 lety.

"S ohledem na uvedené je žádoucí vytvoření vlastního právního předpisu, který by přesně vymezil zásady průzkumu a těžby rašeliny a zajistil odpovídající požadavky ochrany životního prostředí včetně sankcí za porušení stanovených povinností," zdůvodnilo ministerstvo potřebu samostatného zákona.

Nyní může ministerstvo pouze organizovat a provádět průzkum rašelinišť a povolovat její těžbu. Nově by těžaři rašeliny za žádost o povolení těžby měli zaplatit 10.000 korun, podrobnosti má upravit vyhláška.

Rašelina není podle platných zákonů ani nerostem, ani biomasou. Dříve se používala jako palivo nebo stelivo pro hospodářská zvířata, nyní je využívána zejména jako základ pro výrobu substrátů pro zvýšení úrodnosti půdy, a dále v lékařství a lázeňství v rámci balneoterapie.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí