zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slovensko uzavře skládku odpadů, kvůli které mu hrozí pokuta

29.08.2016
Odpady
Slovensko uzavře skládku odpadů, kvůli které mu hrozí pokuta

Slovensko uzavře na severu země skládku odpadů, kvůli které mu hrozí pokuta a denní penále za nesplnění dřívějšího rozhodnutí soudu Evropské unie. Uzavření a rekultivaci skládky postupně do konce příštího roku nařídila Slovenská inspekce životního prostředí, jež toto rozhodnutí zveřejnila.

Soudní dvůr EU v roce 2013 rozhodl, že Slovensko porušilo evropské právo, když schválilo provoz zmiňované skládky u Žiliny, aniž přijalo plán její úpravy s cílem ochrany životního prostředí v souladu s příslušnou unijní směrnicí. Provoz skládky kritizovali občanští aktivisté.

Samotná rekultivace skládky v Považském Chlmci, která patří soukromé společnosti, by měla přijít na bezmála 900.000 eur (24,3 milionu korun). Odpad tam na základě předběžného opatření nelze vozit od roku 2014.

Slovenské úřady rozhodly o uzavření skládky po červnovém oznámení Evropské komise, že na Slovensko podala v případu novou žalobu za to, že podle něj Bratislava nerespektovala dřívější verdikt. Komise navrhla, aby soud uložil Slovensku pokutu v minimální výši 939.000 eur (25 milionů Kč) a penále 6793,80 eura (183.400 Kč) denně až do zajištění nápravy.

Skládka odpadů v Považském Chlmci byla v provozu od 50. let minulého století, později byla rozšířena. Slovenské úřady v minulosti opakovaně rozhodly o prodloužení provozu skládky, byť průsaky ze skládky způsobily podle analýz kontaminaci spodních vod.

Adrian Bobok

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí