zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

OSN: Miliony lidí ohrožuje větší znečištění vod na 3 světadílech

04.09.2016
Voda
OSN: Miliony lidí ohrožuje větší znečištění vod na 3 světadílech

Stovky miliónů lidí ohrožuje na zdraví zvyšující se míra znečištění povrchových vod v Africe, Asii i Latinské Americe. Až 323 milionů osob může na těchto třech kontinentech smrtelně onemocnět kvůli patogenním látkám ve vodě. V dnešní tiskové zprávě na to upozorňuje Program OSN pro životní prostředí (UNEP), podle kterého se znečištění vody pomalu stává jedním z největších celosvětových rizik pro lidské zdraví a rozvoj.

Patogenní a organické znečištění stouplo mezi lety 1990 až 2010 ve více než 50 procentech říčních úseků v Africe, Asii i Latinské Americe. Přibývající vážné patogenní znečištění nejvíce postihuje Asii, kde je zasažena až polovina říčních úseků.

Poškozeny mohou být nakonec i životně důležité zdroje potravy, potažmo celé ekonomiky v dotčených oblastech.

K příčinám znečištění patří populační růst, zvyšující se ekonomická aktivita, intenzifikace zemědělství a větší množství splašků vypouštěných do řek a jezer.

Stovkám milionů lidí hrozí nákaza smrtelnou cholerou nebo břišním tyfem. Problémy s vodou také zhoršují již tak velké sociální nerovnosti. "Přístup ke kvalitní vodě je nezbytný pro lidské zdraví i lidský rozvoj. Obojí je ohroženo, pokud nedokážeme zastavit znečišťování," varovala expertka UNEP. "Naštěstí je možné začít ozdravovat řeky, které již byly výrazně znečištěné a jednoznačně je stále čas zabránit tomu, aby se kontaminovaly další řeky," dodala.

Přibližně 3,4 milionů lidí každoročně umírá na nemoci spojené s patogenními látkami ve vodě. Mnoho těchto nemocí způsobuje přítomnost lidského odpadu ve vodě.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí