zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Pardubicích vznikla pohádková zahrada s hospodářskými zvířaty

04.09.2016
Zemědělství
Ekologická dovolená, cestování
V Pardubicích vznikla pohádková zahrada s hospodářskými zvířaty

V odlehlé části Pardubic u parku Červeňák vznikla pohádková zahrada. Obývají ji hlavně hospodářská zvířata, kozy, ovce, králíci, ale také poník, kočky, morčata, křepelky nebo želvy. "Většinou se jedná o zvířata, která jsou zachráněná z nevhodných podmínek nebo předtím, než by šla k řezníkovi," řekla ČTK provozovatelka Lucie Šárovcová.

Například poníka Ferdu si koupila chovatelka na kozí farmu, kde se však nudil, proháněl kozy a ty pak byly vystresované a nedávaly mléko. Proto byl celý den zavřený a výběh si mohl užít jen v noci. Kozu Rozárku její původní majitelé chovali kvůli masu.

Zvířata mají vlastní výběhy s dřevěnou ohradou, jen koza Anežka má privilegia. Pohybuje se po zahradě volně. Odmala vyrůstala s lidmi a společnost jí dělali také psi. Považuje je proto za své stádo, v ohradě s kozami by jen naříkala.

V závěru prázdnin se zahrada plní rodinami s dětmi. Kozy a ovce mohou malí návštěvníci krmit a hladit je. Také si jen na zkoušku mohou na dva týdny i s vybavením půjčit morče, aby zjistili, jestli zvládnou o ně pečovat. "Farma je výborný nápad. Pro městské děti skvělé," řekla Michaela Píšová, která dnes přišla s dvěma vnoučaty.

Ještě loni byl pozemek, který sousedí s areálem velkoobchodu s potravinami, zanesený smetím. Rozlehlou oblast dřív obývala armáda, kousek dál je zahrádkářská kolonie. Zahrada bude kromě pondělků otevřená celoročně.

"Odvezli jsme 12 kontejnerů nepořádku, opravili domek, napojili jej na elektřinu. Pozemek nám zapůjčila krajská policie. Určitě dobudujeme ještě nějaké výběhy, chceme zachraňovat hospodářská zvířata," řekla Šárovcová.

Lucie Jelínková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí