zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Papež chce ke skutkům milosrdenství přidat i péči o přírodu

04.09.2016
Politika
Papež chce ke skutkům milosrdenství přidat i péči o přírodu

Papež František dnes navrhl zařadit mezi tradiční křesťanské skutky milosrdenství také péči o životní prostředí. Církev dosud předepisuje věřícím konat sedm skutků tělesného a sedm duchovního milosrdenství, mezi nimiž jsou například sycení hladových, návštěva nemocných či trpělivé snášení křivd.

František svůj návrh zveřejnil v textu vydaném u příležitosti dnešního Světového dne modliteb za péči o stvoření, který katolická církev slaví od loňského roku. Papež tento den vyhlásil v návaznosti na svou encykliku Laudato si' (Pochválen buď), která se zabývá ochranou životního prostředí. Obyvatele planety v ní vyzval mimo jiné k odpovědnosti a země světa, aby snižovaly množství skleníkových plynů v ovzduší.

Dnešní návrh je podle Vatikánu logickým pokračováním loňské encykliky, která si vysloužila chválu ekologických aktivistů, ale i kritiku. Papež v textu mimo jiné vyzval, aby se lidé modlili za odpuštění svých hříchů proti životnímu prostředí, kterých se dopustili vytvořením "nezodpovědného a sobeckého" politického a hospodářského systému zaměřeného na zisk za každou cenu. Bohaté země by měly podle papeže začít splácet "ekologický dluh" na úkor chudých.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí