zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Botanická zahrada vystavuje rostliny z pouští a polopouští

10.09.2016
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Botanická zahrada vystavuje rostliny z pouští a polopouští

Rostliny z pouští a polopouští mohou počínaje dneškem zhlédnout návštěvníci brněnské botanické zahrady přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Pořadatelé této tradiční zářijové výstavy letos dali prostor kaktusům a sukulentům z Mexika a jižních států USA. Návštěvníci se však mohou těšit i na množství jihoafrických sukulentů, jak za pořadatele uvedl Adolf Tomandl. Výstava potrvá do 16. září.

Sukulenty, z nichž nejznámější jsou pravděpodobně kaktusy, lze najít v pouštích a polopouštích Afriky, Ameriky, ale také v Indii a Austrálii. Vhodné jsou například do bytů stále zaměstnaných lidí, kteří nemohou květinám věnovat mnoho času. Jsou totiž nenáročné na zálivku. K životu jim stačí umístění na světlých místech.

Výstavy, kterou doprovázejí i desítky fotografií, se účastní pěstitelé z Moravy, Čech i Slovenska. Ve sklenících botanické zahrady jsou k vidění například takzvané živé či kvetoucí kameny z rodu Lithops. Jde o rostliny bez stonku, kdy jméno Lithops v češtině znamená "kameni podobný". Jsou typické tím, že nemají stonek a jejich tělo tvoří dvojice ztlustlých listů, mezi kterými je mezera. Rostou především v Jihoafrické republice, Namibii a Botswaně.

Na výstavě nechybí ani tilandsie, které jsou nazývány vzdušnými rostlinami, neboť jejich kořeny většinou slouží jen pro uchycení na stromech nebo skalách. Veškeré živiny sbírají ze vzdušné vlhkosti. Čím mají dužnatější listy, tím obývají sušší prostředí.

"Výstava je ojedinělou příležitostí vidět na jednom místě množství rodů a druhů sukulentů z nejrůznějších čeledí a světadílů v prostředí botanické zahrady," doplnil Tomandl.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí