zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

K ochraně perlorodky má přispět nová čistička na Prachaticku

29.09.2016
Čištění odpadních vod
K ochraně perlorodky má přispět nová čistička na Prachaticku

K ochraně perlorodky říční v Blanici na Prachaticku má přispět i nově postavená čistička odpadních vod v Arnoštově. Pracuje na principu, který je podle odborníků mimořádně šetrný k přírodě. Blanice v okolí Arnoštova je místem s největším výskytem vymírající perlorodky říční. Vybudování čističky stálo zhruba pět milionů korun a financovaly ho Norské fondy. Jde o projekt na záchranu perlorodky říční. Novinářům to dnes řekli zástupci organizace pro ochranu přírody Beleco.

"Perlorodka potřebuje prostředí s parametry srovnatelné s vodou pro kojence," uvedl odborný specialista ze společnosti Beleco Ondřej Volf. Právě nová čistička podobné podmínky dokáže zajistit. "Tento druh technologie v čističkách běžně v obcích není. Jedná se o velmi moderní technologii, která je založena na tlakové filtraci přes speciální membrány," uvedl Martin Menšík, starosta Křišťanova, jehož částí je i Arnoštov. Podle něj nová čistička odstraní z odpadu až 95 procent fosforu a 80 procent dusíku.

Perlorodka říční patří mezi kriticky ohrožené druhy v Česku. Na začátku 80. let minulého století žilo v přírodě více než 160.000 jedinců. Nyní se jich v českých řekách vyskytuje kolem 10.000. Velká část z toho se nachází právě v Blanici v několikakilometrovém úseku mezi Arnoštovem a Husineckou přehradou. "Snažíme se perlorodku ve vhodných lokalitách uměle vysazovat, ale vždy přežije jen pár procent," řekl Volf. Kromě Blanice žije perlorodka například v Teplé Vltavě u Soumarského mostu na Prachaticku. V minulosti se ve velké míře vyskytovala na Vysočině nebo na Karlovarsku. Na těchto místech však buď úplně vyhynula nebo tam zůstalo jen pár jedinců.

Marek Bílek

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí