zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výpadek proudu vedl v Austrálii k debatě o obnovitelných zdrojích

03.10.2016
Energie
Výpadek proudu vedl v Austrálii k debatě o obnovitelných zdrojích

Na většině míst státu Jižní Austrálie se dnes podařilo obnovit dodávky elektřiny, které přerušily středeční bouřky. Rozsáhlý výpadek proudu ale v zemi vyvolal debatu o dalším rozvoji obnovitelných zdrojů energie, uvedla agentura Reuters. Bouře mezitím postupují hlouběji do australského vnitrozemí a podle meteorologů mohou dnes způsobit bleskové záplavy.

Podle úřadů se dnes ráno podařilo zajistit dodávky elektřiny na 90 procentech státu, stále však zůstávalo bez proudu na 70.000 domácností. Vzhledem k pokračujícím bouřkám, které provází vichřice, však podle úřadů hrozí opakování výpadků. Vichr může v nárazech dosahovat rychlosti až 140 kilometrů v hodině a kácet sloupy elektrického vedení, jako to dělal ve středu.

Rozsáhlý výpadek proudu vyvolal v Austrálii debatu o rozsahu využívání obnovitelných zdrojů. Stát Jižní Austrálie je totiž v tomto směru výjimečný, protože obnovitelné zdroje, zejména větrné elektrárny, v něm vytvářejí 40 procent veškeré elektřiny, zatímco jinde jsou dominantní uhelné elektrárny. Podle vyjádření některých expertů mohl silný vítr způsobit přetížení přenosové soustavy.

Australský premiér Malcolm Turnbull v souvislosti s výpadkem elektřiny prohlásil, že se Austrálie už nesmí soustředit na "ideologické cíle" při rozvoji obnovitelných zdrojů, ale musí se zaměřit na zajištění energetické bezpečnosti. "Energetická bezpečnost by vždy měla být klíčová pritrita. Pokud uvíznete ve výtahu, světla nefungují, lednice taje kvůli tomu, že nejde proud, nezajímá vás, z jakého konkrétního zdroje energie je. Ať už je to voda, vítr, slunce, uhlí nebo plyn, zajímá vás jen to, zda je dodávka energie zajištěna," řekl Turnbull.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí