zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropský parlament ratifikoval klimatickou dohodu z Paříže, ta tím vejde v platnost

05.10.2016
Klimatické změny
Evropský parlament ratifikoval klimatickou dohodu z Paříže, ta tím vejde v platnost
Evropský parlament právě souhlasil s ratifikací pařížské klimatické dohody. Tím by měly být splněny právní podmínky (tedy ratifikace minimálně v 55 státech, které zároveň vypouštějí minimálně 55 procent emisí skleníkových plynů) pro to, aby přelomová dohoda o ukončení fosilní závislosti světa vešla v platnost [1].
Po nedělní ratifikaci v Indii (která vypouští 4 % globálních emisi) se totiž dnes přičte 4,6 % za ty státy EU, které již ratifikovaly na domácí půdě. Celkový součet je nyní již přes 56 % a přes 60 států světa.
Další státy EU se přidají postupně. Česká vláda ratifikaci parlamentu a prezidentovi doporučila 21. září a minulý týden odsouhlasila i dnešní ratifikaci Evropským parlamentem.
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
,,Začátek konce fosilní závislosti je zde. Přinese lepší prostředí pro život, pracovní místa, energetickou bezpečnost i silnější ekonomiku. Česká republika se potřebuje na změny připravit a využít velkou příležitost. Proto musí co nejrychleji přijmout antifosilní zákon, který nastaví jasné cíle a tempo a dá podnikům potřebnou jistotu. Když se dokázaly shodnout všechny členské státy EU a táhnout za jeden provaz, tak to musí dokázat i čeští politici a zákon prosadit."
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí