zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Inspektoři ČIŽP byli oceněni za práci při rozkrytí mezinárodních gangů obchodujících s nosorožčími rohy

17.10.2016
Příroda
Inspektoři ČIŽP byli oceněni za práci při rozkrytí mezinárodních gangů obchodujících s nosorožčími rohy

Vysoce profesionální práci inspektorů České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení CITES při rozkrývání nelegálního obchodu s rohy chráněných nosorožců vyzdvihuje dokument Mezinárodní iniciativy proti světovému organizovanému zločinu (The Global Initiative against transnational organized crime). Zpráva s názvem Tipping point (Bod zvratu) představená v Ženevě věnuje celou kapitolu práci inspektorů ČIŽP v rámci operací Osseus a Rhino, při kterých v letech 2011 až 2014 společně s Celní správou a Policií ČR rozkryli mezinárodní gangy obchodující s nosorožčími rohy.

,,Generální tajemník Úmluvy CITES John Scanlon při oficiálním publikování této zprávy zmínil ČIŽP ve své řeči a chválil její práci. Člověk z toho má dobrý pocit," řekla Pavla Říhová, vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES (ČIŽP). Společně s kolegyní Dominikou Formanovou jsou obě zmíněny v osobním poděkování autora zprávy Juliana Rademeyera. Ten je investigativním novinářem z Jihoafrické republiky a zároveň spolupracovníkem The Global Initiative.

,,Naši inspektoři jsou každodenně přítomni například na letišti Václava Havla, kde kontrolují podezřelé zásilky s cílem odhalit pašování chráněných druhů zvířat a rostlin nebo výrobků z nich. Mají bohaté zkušenosti, takže dokáží objevit někdy i velice důmyslné úkryty pašeráků. Jsem velmi rád, že je jejich práce vysoce oceňována i na mezinárodním poli," uvedl Erik Geuss, ředitel ČIŽP.

K psanému dokumentu natočil jeho autor Julian Rademeyer také filmový trailer, který je možné zhlédnout na https://www.youtube.com/watch?v=QNQEdlJORF0&feature=share

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí