zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odpadky z pláží přetváří Nizozemec v umělecká díla

23.10.2016
Odpady
Odpadky z pláží přetváří Nizozemec v umělecká díla

Když jeho dvouletý synek na kostarické pláží s bílým pískem raději sbíral zátky od lahví než exotické mušle, přivedlo to Ralpha Groenheijdeho nakonec na nápad vytvářet umělecká díla z odpadků posbíraných na nizozemských plážích, píše agentura AFP.

První pomíjivé dílo z poněkud nezvyklého materiálu sice nakonec skončilo v popelnici, ale v hlavě tohoto hyperaktivního Nizozemce se zrodil plán: vytvořit z odpadků mírně bláznivá umělecká díla.

Když mu jeden přítel nabídl volný obchodní prostor u moře na pláží Scheveningen na předměstí Haagu, shromáždil zde odpadky ve svém TrasUre Museum. Je tu nepřeberné množství plastových lopatiček a hrabiček, které v písku zapomněly děti, patchwork z obalů bonbonů i kaskáda plážové obuvi. Do šatů vyrobených z rybářské sítě je tu oblečena jedna figurína a je zde i obrovská krabice nedopalků cigaret.

První lov na odpadky, který byl před třemi lety v Nizozemsku uspořádán prostřednictvím sociálních sítí, umožnil Ralphu Groenheijdemu vytvořit pirátskou loď, z níž měly velkou radost děti hrající si na pláži.

"Tehdy jsem začal říkat popelnicím pokladnice a dnes jsme lovci pokladů," usmívá se Ralph Groenheijde, čtyřiačtyřicetiletý kouč a terapeut. "Jsme piráti. Zachraňujeme zvířata. Jsme hrdinové," dodává.

Dnes přivádí dospělé a děti na pláž a vybízí je, aby čistili životní prostředí a pak cvičili, aby tak používali jak své svaly, tak svou představivost.

Jeho učedníci, rozdělení na družstva, se rychle pouštějí do hry: kdo nasbírá nejvíce odpadků? Motivováni dobrým dílem pro planetu nasbírají tři velké pytle odpadků.

"Nečekal jsem, že za čtvrthodinku nasbírám tolik odpadků. Byl jsem velmi překvapen," říká Jawad el-Woustati, jeden z dvacítky lovců pokladů, odhodlaný dále bdít nad čistotou svého města i pláží.

Letos v létě vyzval nizozemský umělec své sousedy, aby denně pročesávali písek jemným hřebenem a to po dobu 90 dní. Od července do konce září občané nasbírali celých 40 tun odpadků.

A to se jim všechno podařilo i přes snahu místních úřadů, které vydávají kolem 1,9 milionu eur (asi 53 milionů Kč) ročně na čištění pláží, jež každé léto navštíví tisíce turistů.

Každou noc tým komunálních pracovníků s traktory a stroji na čištění pláží projíždí 11 kilometrů pobřeží. Nashromáždí až 100 metrů krychlových odpadků, které pocházejí jak ze 400 popelnic umístěných na plážích, tak i z pláží samotných.

V TrashUre Museum je největším dílem mapa světa, kde jsou země vyznačeny 30.000 nedopalky cigaret a obklopeny mořem zátek od lahví, které jsou zároveň symboly plastického odpadu plujícího v oceánech.

"Bohužel je spousta lidí, kteří nepoužívají popelnice. Nestačí dělat to v Haagu, ale musí to tak být na celém světě. Je to tak prostá myšlenka!" říká lovkyně pokladů-odpadků Sophie Hermansová.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí