zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

U Hodonína obnoví přírodu nevyužívaného vojenského areálu Pánov

23.10.2016
Příroda
U Hodonína obnoví přírodu nevyužívaného vojenského areálu Pánov

Nezisková organizace Beleco působící v oblasti ochrany přírody obnoví ve spolupráci s městem Hodonín přírodu v bývalém vojenském cvičišti Pánov nedaleko Hodonína. Obnova, jež má z areálu učinit místo odpočinku, by měla stát přes deset milionů korun. Práce začnou letos a potrvají do roku 2022, řekl dnes novinářům vedoucí odboru rozvoje města Dalibor Novák. Podle něj je území významnou lokalitou, kde v minulosti žilo mnoho vzácných živočichů.

Pozemek je ve vlastnictví města. Projekt obnovy chce vrátit do oblasti suchomilné rostliny a motýly, kteří žijí už jen na několika málo místech v České republice. "V lokalitě žije už jen zlomek významných druhů živočichů a rostlin, kterých bylo v minulosti mnohem víc. Prostor je více než deset let nevyužitý a zarůstá," řekl Novák.

V prvních třech letech budou proto odstraněny náletové dřeviny. "Zbylé tři roky se tam musí nastavit takový režim, aby se zamezilo opětovnému zarůstání," doplnil.

Kromě toho, že bude v lokalitě obnovena příroda, tak se bývalé cvičiště zpřístupní veřejnosti. "V plánu je obnova vodních jezírek nebo vznik piknikových míst," poznamenal Novák. Lokalita by tak v budoucnosti měla nabídnout možnost přírodovědných vycházek nebo akce s ukázkami těžké vojenské techniky. Připravena bude také série osvětových akcí.

Starosta Milan Lúčka (zvolen za ANO) upozornil, že v prostoru bývalého cvičiště bude potřeba vyřešit i otázku co s budovami, které jsou ve zdemolovaném stavu.

Obnova Pánova spadá do širšího projektu organizace Beleco, který počítá s obnovou pěti míst po celé České republice. Kromě Pánova je to Načeratický kopec, Mašovská střelnice, Havranické vřesoviště a Blšanský Chlum. Beleco na projekt získalo dotace.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí