zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kouřim bude sanovat bývalý areál Strojobalu, dostala dotaci

11.11.2016
Sanace, staré zátěže
 Kouřim bude sanovat bývalý areál Strojobalu, dostala dotaci

Kouřim se v příštím roce zbaví ekologické zátěže v podobě chlorovanými uhlovodíky kontaminované půdy a podzemní vody, která je podle průzkumů v bývalém areálu Strojobalu Kouřim v části Molitorov. Sanace vyjde podle starostky Kouřimi Zuzany Čihákové zhruba na 60 milionů korun.

Starostka uvedla, že město chce mít letos "administrativně hotovo", doufá, že už bude znám i vítěz soutěže na zhotovitele. Práce by tak podle ní měly začít příští rok. Kouřim na sanaci získala dotaci od ministerstva, 85 procent nákladů by tak mělo jít ze státní kasy. Dalších devět milionů korun uhradí Středočeský kraj, který pro Kouřim schválil dotaci. Přesná cena dosud není známa.

V areálu bývalého Strojobalu Kouřim je půda a podzemní voda kontaminovaná chlorovanými uhlovodíky. Znečištění způsobily pravděpodobně čistící prostředky a odmašťovadla používaná v bývalé firmě. Nebezpečné látky se pod zemí šíří například k jímacímu vrtu kouřimského vodovodu.

Kouřim je město s necelými dvěma tisíci obyvateli. Obec letos hospodaří s příjmy a výdaji 54 milionů korun. Obdobný ekologický problém řeší i obec Zásmuky, kde je potřeba rekultivovat skládku ve Vlčím dole.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí