zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brabec: Zákony o odpadech chce MŽP do vlády poslat do konce roku

15.11.2016
Odpady
Legislativa
Brabec: Zákony o odpadech chce MŽP do vlády poslat do konce roku

Zákon o odpadech a s ním předkládaný zákon o výrobcích by se měly dostat na vládu nejpozději do konce letošního roku. ČTK to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Podobu nových zákonů silně kritizují výrobci i firmy podnikající v odpadovém hospodářství. Jednání o obou předlohách minulý čtvrtek navíc podruhé za sebou přerušila Legislativní rada vlády (LRV). Ministr připustil, že přípravy nové odpadové normy, na kterou se mnoho let čeká, jsou složité.

Návrh zákona o odpadech a s ním předkládaný nový zákon o výrobcích s prodlouženou životností považuje Brabec za svou priroritu. Zákon o odpadech přináší zásadní změny v nakládání s odpady a jiná pravidla pro firmy, obce a občany. Zákon o výrobcích s ukončenou životností určuje nová pravidla pro předcházení vzniku vybraných odpadů, například elektrických spotřebičů, baterií, pneumatik a vozidel.

Brabec řekl, že se v zákonech střetávají protichůdné a neslučitelné zájmy mnoha subjektů, které si hlídají svůj obor. Jiný zájem mají skládkaři, jiný města i provozovatelé modernějších technologií, uvedl. Za klíčové považuje to, aby s odpadovým zákonem souhlasil Svaz měst a obcí.

Většinu změn a rozporů se podle něj podařilo vypořádat, nyní se diskuse v LRV soustředí na právní detaily. "Musím říct, že s resorty a klíčovými hráči jsme k absolutní shodě relativně blízko. Teď je spíš otázka, jestli některé věci, které tam vlastně znovu otevřela LRV, nemůže znamenat, že se paradoxně dostaneme do rozporu s dalšími připomínkovými místy," dodal.

Výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka minulý týden ČTK řekl, že z právní analýzy poslední verze návrhu zákona vyplynulo, že podstatná část prvních připomínek LRV nebyla do předlohy promítnuta. Zákon přináší podle Havelky zdražení všem občanům a svými parametry jde proti třídění a recyklaci. To ministerstvo odmítá.

Šárka Mrázová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
11. 2019
19.11.2019 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
20
11. 2019
20.11.2019 - Seminář, školení
Brno, ApS Brno s.r.o.
INISOFT s.r.o.
5
12. 2019
5.12.2019 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí