zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Divočina v Brně? Autorka nejlepší diplomové práce ji důkladně prozkoumala

26.11.2016
Příroda
Urbánní ekologie
Divočina v Brně? Autorka nejlepší diplomové práce ji důkladně prozkoumala

Vliv stresu na stromy, brněnské čistírny odpadních vod a syntetické vonné látky, nová divočina na území Brna či prověření argumentů proti vyhlášení CHKO Soutok - to jsou některá témata, kterým se věnovali vítězové XIV. ročníku Soutěže diplomových prací s tematikou životního prostředí v Jihomoravském kraji. Byli vyhlášeni v rámci mezioborové konference v úterý 22. listopadu 2016.

Soutěž diplomových prací s tematikou životního prostředí a ekologie se vztahem k Jihomoravskému kraji vyhlašuje již tradičně Lipka a Jihomoravský kraj. V letošním XIV. ročníku soutěžilo 28 prací z nejrůznějších oborů z 12 fakult a 6 univerzit. Z toho 8 prací v bakalářské kategorii a 20 v kategorii diplomové. ,,Řadu prací jsem sám přečetl a oceňuji jejich kvalitu, rád bych si našel víc času i na další z nich. Je výborné, že otázky životního prostředí lze zapojit do tolika oblastí bádání," vyzdvihnul kvalitu prací hned v úvodu vedoucí Odboru životního prostředí JMK Ing. František Havíř. ,,Perličkou letošní soutěže je, že tři studenti se po účasti v bakalářské kategorii po dvou letech vracejí znovu v diplomové kategorii s novým tématem," dodává koordinátor soutěže Jan Trávníček z Lipky. Komise hodnotitelů složená z desítek odborníků ocenila tři bakalářské a pět diplomových prací, vítězové převzali ocenění za účasti senátorky Anny Hubáčkové. Zvláštní cenu Lipky předala ředitelka Hana Korvasová a zvláštní cenu Odboru životního prostředí JMK vedoucí Odboru správního a ekonomického JMK JUDr. Lenka Plhalová.

V bakalářské kategorii zvítězil Martin Musil z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity s tématem Využití crowdsourcingu pro sběr a aktualizaci dat v oblasti fyzické geografie. Nahlíží do budoucnosti sběru dat pro monitoring ochrany přírody prostřednictvím mobilní aplikace s dobrovolným zapojením veřejnosti a navrhuje rozšíření aplikace BioLog, která slouží k mapování organismů. Modelový projekt zaměřil na mapování vybraných invazivních druhů v Moravském krasu. V kategorii diplomových prací se stala vítězkou Pavla Kratochvílová ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity s prací Krajinářská studie vybraného území, ve které představuje novou divočinu s obrovskou precizností a šíří záběru. Zabývá se souvislostmi jejího vzniku a zkoumá její ekologické vlastnosti, potenciál i možné problémy. Navazuje základní krajinářskou analýzou modelového území Pod Hády v severovýchodní části Brna.

Kromě výše uvedených kategorií byla udělena zvláštní ocenění dvěma pozoruhodným pracím. Zvláštní cena Lipky putovala k Ivaně Gregorové z Fakulty architektury VUT, která představila originální vizi propojení nevyužívaných církevních staveb s potřebami dětí a mladistvých z dětských domovů. Odbor životního prostředí JMK ocenil Moniku Bejčkovou z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity, která se věnuje kulturnímu a estetickému bohatství okrasných lesních palouků a návrhu, jak je zachovat pro další generace.

Konference pravidelně otevírá prostor pro jedinečné mezioborové setkání studentů, zástupců neziskového sektoru, akademiků i lidí z praxe. Studenti nejen převzali finanční a věcné ceny, ale současně své práce prezentovali a diskutovali o výsledcích. Prezentaci si nenechali ujít i někteří ocenění z minulých ročníků, kteří se v diskuzi zajímali o výsledky prací svých následovníků. Kompletní přehled výsledků i Sborník anotací všech prací je dostupný na webových stránkách www.lipka.cz/soutez-DP.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
10
6. 2021
10.6.2021 - Veletrh, výstava
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí