zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čtyři vinařství z Hnanic získala známku Sysli na vinici

04.12.2016
Příroda
Zemědělství
Čtyři vinařství z Hnanic získala známku Sysli na vinici

Čtyři vinařství z Hnanic na Znojemsku dnes získala známku Sysli na vinici za to, že na svých vinicích vytváří vhodné prostředí pro sysla obecného. Osud tohoto dnes kriticky ohroženého druhu závisí právě na způsobu hospodaření na vinicích. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo zemědělství a obecně prospěšná společnost ALKA Wildlife.

Sysel obecný vymizel z většiny území ČR vlivem změn v hospodaření a v současnosti se nachází jen v několika málo lokalitách. Do Hnanic se sysli vrátili. "Sysli na vinici stojí na skvělé myšlence. Pomáhat s ochranou přírody a k tomu ochutnávat moravské víno, to je překvapivé spojení příjemného s užitečným," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Populace syslů se do Hnanic rozšířila z Rakouska. V rakouském pohraničí je výskyt syslů běžnější než na české straně hranice, nachází se zde řada syslích kolonií. "Tam, kde blízko sebe sousedí vinice na obou stranách hranice, mohou sysli přeběhnout a usadit se na české straně. Pokud tam tedy najdou vhodné prostředí. Takovými místy jsou v současnosti Valtice a Hnanice," uvedla Kateřina Poledníková z ALKA Wildlife.

Známku Sysli na vinici čerstvě získala Vinařství Josef Kořínek, Vinařství Špetíci, Vinařství Schwarz a Vinný sklep U hafana. Kompletní seznam oceněných vinařství včetně dalších informací o projektu je možné najít na webových stránkách www.syslinavinici.cz. Vinařství mohou známku používat na etiketách.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí