zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Některá města se kvůli emisím chtějí zbavit naftových motorů

05.12.2016
Doprava
Ovzduší
Urbánní ekologie
Některá města se kvůli emisím chtějí zbavit naftových motorů

Starostové největších světových měst se na konferenci v Mexiku zabývali možností snížit emise plynů, které jsou spojovány s globálním oteplováním. Konferenci Cities 40 (C40) předsedala starostka Paříže Anne Hidalgová, která svůj příspěvek pronesla ve španělštině. Některá města se do roku 2025 chtějí zbavit automobilů s naftovými motory.

"Na skepsi některých státníků a na zbabělost, jež ochromuje jiné, odpovídáme akcí... města jsou předvojem změny, ale je třeba jednat rychle," řekla Hidalgová, která převzala vedení C40 od starosty Ria de Janeiro Eduarda Paese. K úmyslu zakázat naftové automobily se přihlásila Paříž, Mexiko a Madrid.

Skupina C40 zahrnuje 90 měst, mezi nimi New York, Johannesburg, Addis Abebu, Peking, Šanghaj, Atény, Istanbul a Londýn, tedy místa, v nichž žije přes 600 milionů lidí a jejichž ekonomika tvoří čtvrtinu globálního HDP.

Starostové v Mexiku jednají od 30. listopadu do dneška. Ve čtvrtek představili studii s názvem Deadline 2020. Vyplývá z ní, že zdrojem třetiny škodlivých emisí jsou města, jejich infrastruktura, doprava a výstavba.

"Bude-li se infrastruktura na světě vyvíjet jako dosud, do pěti let se teplota zvýší o více než dva stupně Celsia," tvrdí se v dokumentu. Loni se na 200 států na Pařížské konferenci dohodlo, že je třeba udržet oteplování pod dvěma stupni Celsia ve srovnání s předindustriálním obdobím. Hidalgová řekla, že klíčové bude získat dostatek financí na investice, které překročení hranice dvou stupňů Celsia zabrání. Města ze skupiny C40 budou podle dokumentu v příštích letech na zlepšení životního prostředí potřebovat až 375 miliard dolarů (9,5 bilionu Kč).

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí